Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

7 AYDIR ÇALIŞAMIYORUZ

Reklam Alanı
7 AYDIR ÇALIŞAMIYORUZ
117 okunma
08 Eylül 2020 - 10:12

13 Marttan beri Kapalı Olan Pandemiden dolayı Çalışamayan Ve Hizmet Sektörleri arasında en mağdur Kesim Olan KANTİNCİ ESNAFI ZOR DURUMDA. Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yalova Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selim Işılak yaptığı açıklamada 13 Marttan beri Kapalıyız. Nezaman Açılacağımızda daha net değil. Açılsada hiçbirşey artık eskisi gibi olmaz. En az 2 yıl bu süreç devam eder.Geçen Sezon toplam 119 İşgünü olarak çalıştık. O kısa dönemi bile artık arar olduk. Çünkü tam 7 aydır Kantinci esnafı evine ekmek götüremiyor ve bu öyle kolay bir durum değil. Çoğu Kantinci esnafımız artık bu mesleği bırakmak zorunda kaldı ve bırakıyor. Fakat ekonomik olarak sermayesi ve durumu olmadığından alternatif bir işte bulamıyor kuramıyor. Bu süreçte almış olduğumuz Kredilerinde ödeme günü geldi fakat Ortada kazanç sağlayarak ödemelerimizi yapacağımız işimiz hala yok . Ve nezaman açılacağı ve neşekilde açılacağıda belli değil. Açılsada bile Egitim ve Öğretime Mecburi devamlılık yok. 500 Öğrencisi bulunan bir okulda 50 Öğrenci Okula gelirse bu Kantin İşletmecisi Kantininin kirasınımı ödesin . 7 aydır Birikmiş olar Elektirik , Su, Doğalgaz, ve banka kredilerinimi ödesin. Sorarım sizlere bu Kantinci Esnafı hangi borçlarını hangi olmayan parayla nasıl ödesin? Yoksa ağzına kadar dolu olan ve Patlama noktasına gelmiş olan Kredi kartlarınımı ödesin. Ödesinde 1 tl geliri olmayan Kantinci esnafı neyle ödesin ? Biz Ülke Olarak geçmekte olduğumuz bu hassas süreçte bu güne kadar Tam 7 Aydır Sükunetle Sabrettik ve bekledik. Tek dileğim artık evimize ailelerimize bizde EKMEK götürmek istiyoruz.

 

Evde Çocuklarımıza Karşı Mahçup Olmak İstemiyoruz . Artık inanın Çocuklarımıza Kantinlerimizde Sağlıklı hizmet yapan Kantinci Esnafımızında Sağlığı bozulma noktasına geldi. Devlet büyüklerimizin bizim Sesimizide duymasını ve bizler içinde bir çalışma ve ödeme planı yapmasını ivedilikle bekliyor ve istiyoruz. Devlet büyüklerimizden taleblerimiz Kantinci Esnafı Olarak Şunlardır.
1.Devlet Okullarından En az 2 Yıl Okul Kantin kira bedeli alınmasın.
2. Kantinci Esnafımıza bir Cansuyu Hibe Kredisi Verilsin. Giresun’da Mağdur olan Esnafa Verildiği gibi.
3. Bu kredi miktarı 100 bin TL olsun. Ve Ödeme planı esnek Olsun.
4. Kısa Çalışma Ödeneği mutlaka Verilsin.
5. 13 Marttan beri birikmiş olan Geriye dönük Vergi Yapılandırmaları ve Kredi borçları başta olmak üzere Sigorta , Bağkur, Çevre Vergisi, Kredi ve Kredi Kartı borçları yeniden yapılandırılsın.
Kısaca Sektör olarak tedarikçi firmalarla birlikte enaz 1buçuk 2 milyonun üzerinde olan bu büyük Esnaf Camiasınada bir el verilsin ve Esnaf Camiasıda bu bu Süreçte bir Nefes Alsın dedi.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.