Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ağustos ayının gündeminde kutlamalar vardı

Reklam Alanı
Ağustos ayının gündeminde kutlamalar vardı
44 okunma
09 Eylül 2020 - 13:28

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından hazırlanan raporda, Ağustos ayının siyasi ve toplumsal gündemi belirlendi. Yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz ay en çok, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Malazgirt Zaferi kutlamaları konuşuldu. Malazgirt Zaferi Kutlamaları sonrası açılan Ahlat Külliyesi ve Ali Babacan’ın koronavirüs testinin pozitif çıkması da ay boyunca gündemde yer alan diğer başlıklar oldular. İşte, MTM’nin hazırladığı medya raporunun ayrıntıları…

MTM, Ağustos ayında Türkiye ve dünya gündeminde öne çıkan siyasi ve toplumsal olayları araştırdı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl kutlamaları ay boyunca medyada en çok yer alan konu olurken, Malazgirt Zaferi’nin 949. yılına özel kutlama da medyada bolca yer aldı. Koronavirüs salgınına yakalanan Deva Partisi lideri Ali Babacan ve yeni açılan Ahlat Külliyesi de Ağustos ayının diğer gündem başlıklarıydı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına getirilen kısıtlamalar gündemdeydi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 19 Ağustos 2020 tarihinde 81 il valiliklerine gönderilen genelge ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.yıl dönümünde ülke genelinde yapılacak etkinlikler yasaklandı. Genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesine” karar verildiği belirtildi. Gerekçe olarak da koronavirüs salgını gösterildi. Yayınlanan genelge sonrası getirilen kısıtlamalara muhalefetten tepkiler gelirken, sosyal medyada da tepkiler oldu.

Karara ilişkin sosyal medyada dile getirilen tepkiler üzerine açıklama yapan bakanlık, bunun “yasak” değil “tedbir” olduğunu belirtti. Bakanlık açıklamasında, “Benzer uygulamalar 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz programları ile Ramazan ve Kurban Bayramı bayramlaşma programları için de yapılmıştır.” denildi. Getirilen kısıtlamalarla birlikte tartışmalara yol açan 30 Ağustos Zafer Bayramı ay boyunca 92 bin 640 haberde kutlandı.


Malazgirt Zaferi kutlandı

Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Okçular Vakfı, Bitlis’in Ahlat ile Muş’un Malazgirt ilçelerinde, 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümünü etkinliklerle kutladı. Ahlat’ta “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisinde düzenlenen tören öncesi Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Türk Yıldızları, zaferin 949. yılına özel gösteri gerçekleştirdi. Etkinliklere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılım sağladı. Kutlama programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Platformda, “1071 Malazgirt, Kutsal Miras 1071, Kutlu Yürüyüş 2071” yazısı

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.