Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

BAYBURTLU HALİS KALFA’NIN İSMİ PARKA VERİLDİ

Reklam Alanı
BAYBURTLU HALİS KALFA’NIN İSMİ PARKA VERİLDİ
12 okunma
27 Mart 2018 - 17:38

Yalova’da ki parkları; yaptığı çalışmalarla ismini Türkiye’de duyurmuş, kente emek vermiş veya Yalova’yı tanıtmış emektarlar ile yeniden isimlendiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Dere Mahallesi’nde bulunan bir parka yeni ismini verdi.
Bayburt’tan 1955 yılında kentimize gelip yerleşen, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, eski belediye binası, Atatürk Heykeli gibi Yalova’nın bilinen kültürel yapılarının yapım işlerinde kalfa olarak çalışmış Yalova sevdalısı Bayburtlu Halis Kalfa’nın ismi Dere Mahallesi, Selanik Sokak üzerinde bulunan parka verildi.
Yalova Belediyesi tarafından düzenlenen törene; Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, birim müdürleri, Bayburtlu Halis Kalfa’nın akrabaları ile Yalovalılar katıldı.
Açılış öncesinde konuşan Başkan Salman, “Baharı müjdeleyen bu güzel havada benim içinde duygusal ve özel bu açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Göreve geldiğimiz günden bu zamana kadar, bizler ekip olarak önceliğimiz Vefa duygusunu ön plana çıkartmaktı. Bu kentte emek ve hizmet vermiş hayatta olanları ve ebediyete göçmüş olanları isimlerini yaşatarak Yalova’nın tarihini gelecek nesillerin bilmesini sağlıyoruz. İşte bu isimlerden biride Halis Kalfa’da bu isimlerden biridir. Yalova’da o yıllarda yapılan bütün binalarda alın terleri, ustalıkları ve emekleri var. İşte bu büyük ustamızın adını bu parkta yaşatmak benim için çok ama çok önemli. Bundan büyük bir mutluluk duyduğumu da ifade etmek istiyorum. Park yapmakta beni ziyadesiyle keyiflendiriyor. Ancak lütfen, kamunun malı olan parklarımızı hoyratça kullanmayalım, kullananları da görürsek uyarmayı ihmal etmeyelim” dedi.
Eski Belediye Meclis üyesi Halis Kalfa’nın yeğeni Rahmi Güzel, Belediye Başkanı Vefa Salman’ın göstermiş olduğu ahde vefaya teşekkür ederek, “Yapmış olduğunuz bu jest, ailemizi ve rahmetli büyüğümüz Halis Kalfa’yı sevenleri mutlu etti. Bu kararı alan başkanımıza ve belediye meclis üyelerimize teşekkür ederim” dedi.
Konuşmanın ardından Başkan Salman ve Bayburtlu Halis Kalfa’nın yakınları ile alkışlar eşliğinde açılış gerçekleştirildi.
 
 

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.