Miray Haber

Reklam Alanı

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ’NİN BASIN TOPLANTISI

Reklam Alanı
BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ’NİN BASIN TOPLANTISI
51 views
11 Mart 2020 - 17:17
Reklam Alanı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelede önemli bir başarı gösterdiğini ve Sağlık Bakanlığının virüse karşı başarılı bir sınav yürüttüğünü söyledi.

Bilim Kurulunun oluşturulması, tahliyelerin zamanında yapılması, karantina merkezleri, 14 günlük sürelerin iyi uygulanması ve vatandaşların bilgilendirilmesi neticesinde bugüne kadar Türkiye’de koronavirüse rastlanılmadığını dile getiren Destici, Türkiye olarak bununla yüzleşme ihtimalini dikkate alarak koronavirüse karşı vatandaşların daha duyarlı olunması ve doktorların hijyen öğütlerine teslim olunması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib konusunda bir araya geldiğini, “görüşme öncesinde heyetin bekletildiği, bunun da dünya kamuoyuna yayıldığı” yönünde haberler çıktığını ifade eden Genel Başkan Destici, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle içeride, bundan memnuniyet ifade edenler, bunları sosyal medyada büyük bir zevkle dolaştıranlar, siyaseten gündemine alanlar şunu bilmelidirler ki büyük bir çirkinliğin, ayıbın içerisindedirler. Orada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı vardı, heyeti vardı. Bir itibar suikastı, bir saygısızlık yapılmışsa bu bütün Türk milletine yapılmıştır. Herkesin bunu bu şekilde algılamasını ve buna göre bir tavır ortaya koymasını bekliyoruz. Bekletilmeyle ilgili video görüntüsü şayet Rusya tarafından bilerek yapılmış ve kayda alınarak bütün dünyaya servis edilmişse bu Rusya adına büyük bir ayıp ve Türkiye’ye karşı yapılan büyük bir küstahlıktır. Bunu aynen Rusya’ya iade etmemiz gerekir. Gerekiyorsa Rusya ile belli alanlarda diplomatik ilişkilerimizi dahi askıya almalıyız. Rusya, en üst düzeyde bu konuda açıklama yapmalıdır.”

Erdoğan ile Putin’in İdlib konusundaki görüşmesini de değerlendiren BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Rusya ya da rejimin, Soçi ve Astana ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara uygun hareket etmediğini belirtti.

Yunanistan’ın sığınmacılara yönelik uygulamalarına işaret eden Mustafa Destici, şunları kaydetti:

“Türkiye, gitmek isteyen sığınmacılara kapılarını açtı. Bundan dolayı Türkiye’yi kimse suçlayamaz. Türkiye kaç yıldır 4 milyona yakın mülteciye bakıyor. Yunanistan şimdiden nasıl bir tavır içerisinde? Yunanistan insanlık dışı tavırlar sergiliyor. 3 kişiyi öldürdü. Kaynar su dökerek insanları cezalandırıyor. AB, Yunanistan’ın insanlık dışı tavırları karşısında ‘kontrolsüz güç’ diyor. Acaba Türkiye, Yunanistan’ın yaptıklarını yapsaydı AB, yine kontrolsüz güç mü diyecekti, yoksa Türkiye’yi daha başka suçlamalarla mı itham edecekti? Hepimiz biliyoruz ki hiçbir zaman Türkiye’ye karşı samimi olmadılar, taahhütlerini yerine getirmediler, Türkiye’nin yükünü de hiçbir zaman paylaşmadılar. Türkiye’nin kapılarını açma konusundaki tavrından bir adım dahi geri adım atmamasını istiyoruz.”

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.