Miray Haber

Çavuşoğlu Fransız gazetesi Le Monde’a makale yazdı

Çavuşoğlu Fransız gazetesi Le Monde’a makale yazdı
249 views
20 Mart 2018 - 21:46

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransız Le Monde gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Çavuşoğlu yazısında “PKK/PYD/YPG ve kader ortağı DEAŞ’a karşı Afrin’de yürütülmekte olan Zeytin Dalı Harekatı bu hedefe ulaşılana kadar devam edecektir. Günümüzde Batı’da rastlanan Türkiye karşıtı söylem, Batılı aşırıcılar tarafından göçmen akımının araçsallaştırılmasıyla beslenen yabancı düşmanlığı ve İslam’a karşı nefretin artışının kısmi bir yansımasıdır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu Fransız gazetesi Le Monde'a makale yazdı

“Müttefiklerimiz Türkiye’nin Avrupa ve bölge güvenliği açısından en sağlam müttefik olduğunu ve böyle olmaya da devam edeceğini idrak edeceklerdir”

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ ORTAK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliği için vazgeçilmez bir müttefik olduğunu belirterek, Türkiye hakkında son dönemde Avrupa kamuoyunda öne çıkan asılsız ve yanlış söylemlere dikkati çekti.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’un 21 Mart tarihli sayısında, Bakan Çavuşoğlu’nun kaleme aldığı ve “Türkiye, Avrupa’nın güvenliği için vazgeçilmez ortak” başlığını taşıyan makale yayımlandı.

Gazetenin tartışma ve analiz sayfasında yayımlanan makale, “Türk Dışişleri Bakanı, Avrupalıların bir kısmının, ülkesinin güvenlik sorunlarını anlamayı reddettiğini düşünüyor” alt başlığı ile okuyucuya sunulurken, DEAŞ, PKK/PYD ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele, Avrupa’da Türkiye ve İslam karşıtı söylemler ile Türkiye’nin siyasi ve ekonomik durumuna dair bilgiler yer aldı.

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN ÖNÜNDEKİ ZORLUKLARI AŞMA KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR”

Makaleye son dönemde Avrupa’nın önündeki en büyük zorlukların DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadele ve göçmen akımının yönetimi olduğunu kaydederek başlayan Çavuşoğlu, “Türkiye, bu zorlukları aşma konusundaki uluslararası çabalar bağlamında önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, AVRUPA’NIN GÖÇMEN AKIŞINI YÖNETMESİNİ SAĞLIYOR

Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye kaynaklı göçmen akışını yönetmesini sağlayan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları belirtti:

“Ülkemiz sadece 3,5 milyon Suriyeliyi ağırlamakla kalmamış, aynı zamanda Batı Avrupa’ya ulaşmak üzere Ege Denizi’nden tehlikeli bir geçiş yapmalarını engelleyerek binlerce kişinin hayatta kalmasını sağlamıştır. Türkiye, DEAŞ’ı terör örgütü olarak tanımış olan ilk ülkelerden biridir. Ülkemiz DEAŞ’a karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’un da bir üyesidir. Bazı Batı ülkeleri radikal yabancı savaşçıların havaalanlarından geçişlerini bile denetleme konusunda zorlanırken, Türkiye 4 binden fazla şüpheli yolcunun ülkeye girişini engellemiş, yaklaşık 6 bin teröristi sınır dışı etmiş, 10 binden fazla DEAŞ ve El-Kaide üyesini tutuklamış ve Suriye ile 911 km uzunluğundaki kara sınırının güvenliğini sağlamak için büyük çaba sarf etmiştir.”

 

sabah

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.