Miray Haber

Reklam Alanı

CHP GRUP TOPLANTISI

Reklam Alanı
CHP GRUP TOPLANTISI
91 views
11 Mart 2020 - 17:15
Reklam Alanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hiçbir gücün aracısı olmayan, hiçbir emperyal güç karşısında diz çökmeyen ve Kuvayımilliye mirasını 21. yüzyıla taşıyan Türkiye’yi inşa edeceklerini belirtti.

Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, kadınların kırsalda 24 saat çalıştığını, kentte ise rahat çalışabilmesi için iyi eğitim alması gerektiğini söyledi.

Kadınların 8 Mart’ta bir araya gelerek sorunlarına dikkati çekmeye çalıştığını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Kadınlar ‘Kadın üzerindeki baskıları kaldırın’, ‘Erkek şiddetini kaldırın’ dedi. Bunu yaparken de kadınlar saldırmazlar, ellerinde silah yoktur. Onların yüreklerinde vatan sevgisi vardır, bayrak sevgisi vardır, insan sevgisi vardır. Siz bu sevgiye, onların rahatlıkla kendi gösterilerini, yürüyüşlerini yapabilecekleri bir alanı açarak katkıda bulunabilirsiniz. İstanbul’da da kadınlar bir akşam saatinde yürümek istediler. Yasak getiriliyor. Hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz? Yasak geldiği zaman Türkiye’nin demokrasisi gelişmiş mi olacak? Yasak geldiği zaman ‘Türkiye’de demokrasi var’ algısı bütün dünyada yerleşmiş mi olacak? Tam aksine… O nedenle biz, yasakçı zihniyetlere ve yasağı getirenlere karşıyız. İnsanlar silahsız, şiddetsiz olmak kaydıyla her türlü eylemi, toplu yürüyüşü yapabilirler, siyasetin dikkatini çekebilirler, toplumun dikkatini çekebilirler, şiddetin ne kadar ağır sonuçlar doğurduğunu topluma aktarabilirler. 8 Mart’ta da bunu kadınlar yapıyor. Dolayısıyla bizim kadınlara desteğimiz her zaman var.”

Atatürk’ün kadına bakışının önemine değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı verildiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının Fransa’da 1944’te, İtalya, Arjantin ve Meksika’da 1946’da, Japonya’da 1945’te, Çin’de 1947’de, Yunanistan’da 1952’de, Belçika’da 1960’ta ve İsviçre’de ise 1971’de verildiğine işaret ederek, “Buradan Mustafa Kemal’in büyüklüğünü bir kez daha görüyoruz. Kendisini saygıyla, sevgiyle anıyoruz.” dedi.

Demokrasiyi yüceltmenin herkesin ortak görevi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, mücadeleyi demokratik standartlar içinde yapmanın da yine herkesin görevi olduğunu dile getirdi.

Seçimlerde vatandaşın iradesine başvurulduğunu ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, halkın iradesine her yerde ve her ortamda demokrasinin gereği olarak saygı duyulmasının şart olduğunu vurguladı.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın iki kez seçime girdiğini ve kazandığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

” Bir yolsuzluk saptanıyor. Doğrudur, bir yolsuzluk var. Yolsuzluğu saptayan idare mi, bakanlık mı? Hayır. İçişleri Bakanlığı mı, Sayıştay mı? Hayır. Orada yolsuzluğu saptayan düz namuslu bir memur. Olayı görüyor, tespit ediyor, Belediye Başkanına haber veriyor. Belediye Başkanı ‘İnceleyin’ diyor. İnceleniyor. Arkasından da Belediye Başkanı, bu yolsuzluğun araştırılması için Cumhuriyet Savcılığına ve emniyete suç duyurusunda bulunuyor. ‘Gelin araştırın. Boyutları nedir, ne değildir bakın ilgilileri yakalayın. İlgililer hakkında dava açın’ diyor. Yani kendisini suçluyor. Sonunda belediye başkanı açığa alınıyor. Belediye Meclisinde oylama yapılıyor. Bir AK Parti’li Yalova’ya belediye başkanlığına vekâlet etmek üzere seçiliyor.

Buradan bütün Yalovalı kardeşlerime seslenmek isterim; hangi partiden olursa olsun halkın oyuyla seçilen belediye başkanının başımızın üstünde yeri vardır. Milletin iradesi ortaya çıkmışsa, o iradenin gereğinin yapılması lazım. Şimdi o iradenin gereği yapılmıyor. Demokrasiye darbe vuruluyor. Yalova halkının oylarına darbe vuruluyor. Onun seçtiği belediye başkanı değil, İçişleri Bakanının belirlediği, onun yolu ve yöntemiyle belirlediği bir kişi geliyor ve orada belediye başkanlığı yapıyor. Bu doğru değil.

Vefa Salman eğer bir yolsuzluk yapmış ve bu ortaya çıkmışsa hiç kimse merak etmesin önce o konuda işleri yapacak parti zaten biziz. Biz, hiçbir belediye başkanımızın yolsuzluk yapmayacağına inanıyoruz. Araştırıyoruz. Bizim, belediyelerde denetimlerimiz de var. Çalışıyorlar, emek harcıyorlar belediye başkanlarımız. Vefa Salman yolsuzluğu şikâyet edip görevden alınan bir belediye başkanı olarak tarihe geçecektir. Tarih de bu acı olayı hiçbir zaman unutmayacaktır.”

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Demokrasi” derken, parlamentodan da söz etmek istediğini söyledi. Parlamento çatısı altında yapılan bütün konuşmalarda mutlak sorumsuzluk bulunduğunu ancak bunun canının istenildiği gibi konuşulması anlamına gelmediğini belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Her konuşanın, önüne gelen herkese hakaret etmesi anlamına gelmez.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Taç giyen baş akıllanır” atasözüne işaret ederek, bu sözün belli bir makama, mevkiye gelen kişilerin sorumluluğunu hatırlattığını söyledi.

Halkın oyuyla veya herhangi bir nedenle makama gelen kişinin, o makamın öngördüğü kurallar içinde konuşmak zorunda olduğunu dile getiren Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Erdoğan’ın, bana yönelik olarak burada söylenmesi asla mümkün olmayan, terbiyemin, ahlakımın asla izin vermediği belli cümleleri kullanarak bana hakaret etmesini asla kabul etmiyorum. Kendisine hiçbir cevap vermedim. Grup Başkanvekilimiz onun kullandığı cümlelerin aynısını kullandı. Grup Başkanvekilimize, ‘Neden böyle söylüyorsun?’ diye kızıyorlar. İyi de asıl öbürüne kızmak lazım, neden, hangi gerekçeyle böyle söyledin? Biz parlamentoda kavga istemiyoruz. Herkes düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilsin, kamuoyuna, kitlelere anlatabilsin. Düşünce kadar değerli bir şey yoktur. Benim söylediğim sözlerden kimsenin kırılmasını istemem, eleştiri getiriyorsak mutlaka bir gerekçesi vardır, onu da açıklarız. Parlamentoda gereksiz bir kavga, parlamentoya hiçbir kazanç sağlamaz.”

Suriye konusunda çok iyi niyetlerle yola çıktıklarını, hiç büyük laf etmediklerini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, aklı olan herkesin “Bizim Orta Doğu bataklığında ne işimiz var?” sorusunun ne kadar doğru olduğunu bildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’da sorun çıktığında başvurulan ülke pozisyonunda olduğunu ancak bataklığa girilmesinin, sorunu çözme pozisyonunun kaybedileceği anlamına geldiğini ifade etti.

Suriye sınırının mayınlar temizlendikten sonra 49 yıllığına yabancı ülkeye verilmesini, kimin telkin, tavsiye ettiğini soran CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP’nin çıkan kararnameyi iptal ettirdiğini, kanun çıktıktan sonra da Anayasa Mahkemesinde iptal ettirdiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “AK Parti’ye oy veren kardeşlerimize sesleniyorum: Suriye sınırına yabancı bir devlet gelip, yerleşseydi bugün Türkiye’nin durumu ne olurdu? CHP’yi, ‘Siz hep mahkemelere giderseniz’ diye eleştirirlerdi. CHP, mahkemeye gitmeyip, iptal ettirmeseydi, bugün o bataklığın hangi düzeye ulaştığını tahmin edebilir miydik?” dedi.

“Neden Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanlığına soyundunuz? Kim size önerdi, maşa rolünü kim size verdi, hangi gerekçeyle bunu defalarca açıkladınız? Hiç düşünmediniz mi sana bu eş başkanlığı veren, yarın sana nasıl görev verecek?” sorularını yönelten Kemal Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tarih kültüründen yoksun olanlar buna balıklama atladılar. Bugün Orta Doğu bataklığında bulunmamızın temel nedenlerinden birisi bu. ÖSO ile senin ne işin var? ‘ÖSO’yu biz ABD ile beraber kurduk.’ diyor. Sana maşa görevi verdiler, farkında bile olmadın. Biz, ÖSO’nun aynı zamanda hamiliğine soyunduk, maaş, para, silah verdik ve eğittik. Yıllar yılı ‘Yanlış yapıyorsunuz, yapmayın’ dedik. Tam tersine ‘ÖSO Kuvayımilliye’dir’ dediler. Çünkü Kuvayımilliye’nin ne olduğunu bilmiyorlardı, sanıyorlardı ki Atatürk, Kuvayımilliyecilere her ay para veriyor. Sanıyorlardı ki Kuvayımilliyeciler, kendi vatanlarını savunmuyor da birilerinin telkiniyle yola çıkmıştı. Sırtımızı sıvazlayıp Suriye bataklığına bizi sokanlar, sonra bizi yalnız bıraktılar.”

Erdoğan’dan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 4 soru sormasını istediğini anımsatan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Putin’in görüşme sonrasında, “… Telefon görüşmemizde ifade ettiğim gibi, hiç kimse Suriye askerleri de dahil olmak üzere, orada Türk askerlerinin olduğunu bilmiyordu.” dediğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu, “Dakika bir, gol bir. Soru sorma imkânı kalmadı. Erdoğan, bu telefon görüşmesinde Putin’e ne söyledi, bunu merak ediyorum. Putin, ‘O alanda sizin askerlerinizin olduğunu bilmiyorduk.’ diyorsa Erdoğan’ın dönüp koordinatları anlatması lazım. Demek ki o bilgi de verilmemiş. Erdoğan, ‘Kabulünüz nedeniyle teşekkür ederim’ diye konuşmasına başlıyor. Devasa, görkemli, tarihinde her karış toprağında şehit kanı olan bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Yöneticiye bakın, nasıl üzülmezsiniz, kahrolmazsınız.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir anlaşma imzalandığını, ortada bir ateşkes olmadığını, sözleşmeyle Rusya, Suriye ve Türkiye’nin askerinin faaliyetlerini durduracağını belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, böylece sorunun bir anlamda biraz daha ileriye atıldığını savundu.

Türkiye’nin, bu anlaşmayla Suriye rejimini resmen tanıdığını, sözleşmede, “Suriye Arap Cumhuriyeti” ibaresinin geçtiğini, Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve terörle mücadeleyi kabul ettiğini kaydeden CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Terörizmin tüm tezahürleri içine ÖSO giriyor mu girmiyor mu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz. Bir başka sonuç, yaşadığımız sorunu Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde çözüleceğini kabul ettik.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya ile imzalanan anlaşma gereği, Suriye’nin, gözlem noktalarının gerisine çekilmeyeceğini ifade ederek, “Gözlem noktalarındaki askerlerimizin korumasını da büyük ihtimalle Suriye ordusu yapacak.” görüşünü savundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Moskova’da Esed’in görüşünün de alındığını belirterek, gözlem noktalarının etrafındaki kuşatmanın kalkmadığını, teröristlerden kaçan sivil halkın Türkiye’ye göçünü önlemek amacıyla düşünülen bir tempon bölgenin de söz konusu olmadığını dile getirdi.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Yenikapı’ya gittiği için eleştiri aldığını belirten Kılıçdaroğlu, orada “Camiye, kışlaya ve adliyeye siyaseti sokmayın. Eğer buralara siyaseti sokarsanız, Türkiye’de huzur kalmaz” mesajı verdiğini, aynı sözleri Mecliste de kullandığını anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bazı gazetecilerin yargıda devam eden davalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Medyanın halkın gözü, kulağı ve sesi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Anayasa’da “Basın hürdür, sansür edilemez” hükmünün olduğunu; bu hükmün, basına baskı yapılmasına engel olunması için konulduğunu belirtti.

Libya’da şehit düşen MİT mensuplarının cenaze törenleriyle ilgili yapılan haberler nedeniyle gazetecilerin gözaltı sürecine de değinen Kılıçdaroğlu, yargıya olan güvenin kalmadığına yönelik ifadeleri sadece kendisinin değil, Yargıtay mensuplarının da söylediğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi üyelerine, ” ‘Benim istediğim kararları verin, emekliğiniz geldiğinde size istediğiniz yönetim kurulu üyeliğini vereceğiz’ teklifinin yapıldığını iddia ederek, “Anayasa Mahkemesi üyeliği gibi şerefli bir görevi yapan bir kişinin bir başka kamu kuruluşuna gidip yönetim kurulu üyesi olması kadar sakat bir şey yoktur.” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının FETÖ borsasının en önemli aktörleri olduğunu” öne sürerek, bu avukatların mal varlıklarını araştırılmasını istediğini ama bir gelişme yaşanmadığını ifade etti.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, her geçen gün işsizliğin arttığını savundu.

Çay işletmelerine 830 mevsimlik işçi için 34 bin 961 kişinin başvurduğunu kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “Rize, Artvin, Trabzon, Giresun gibi illerimiz aynı zamanda AK Parti’nin güçlü olduğu iller. Burada işsizlik bu boyuttaysa Yozgat, Samsun, Hakkari’yi siz düşünün. Batık krediler var, 21 katrilyon lira vatandaşın borç alıp ödemediği para söz konusu. Sadece ocak ayında vatandaşlar 6,6 katrilyon bankalara faiz ödedi. Bizim bu düzeni değiştirmemiz lazım.” diye konuştu.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.