Miray Haber

ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUMA YAZILARI -1

ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUMA YAZILARI  -1
Sinem Akyürek
Sinem Akyürek( sinemakyurek@mirayhaber.com )
69 views
28 Mayıs 2019 - 23:38

Yeni yazı dizimin başlığı tartışmaya kapalı bir biçimde istismar… hafta hafta gelişen bir yazı olsun istedm çünkü bir sayfaya sığmayacak kadar işimiz var. Haydi çocuklarımızı korumak için el ele. İlk iş öğrenmede :

 

Çocuk ailenin ve toplumun en önemli unsurların başında gelir. Bu kadar önemli bir unsurun yetiştirilmesi ve korunması da bu nedenle herşeyin önünde gelmektedir. Çocuğun yetiştirilmesi ailenin görev ve sorumluluklarının başında gelmektedir. Olumsuz ve kusurlu bir aile yapısı sağlıksız bir gelişimin ve uyumsuzluklarla dolu bir hayatın kaynağını oluşturmaktadır. Aileler çocuk yetiştirme sürecinde bilerek veya genellikle bilmeden çocuklarının fiziksel,sosyal ve psikolojik gelişimine olumsuz etkilerde bulunabilirler. Bu süreçte anne babanın çocuk yetiştirme tutumlarının önem ortaya çıkmaktadır.

Aile ortamında yeterli sıcaklığı,ilgiyi ve olumlu ebeveyn tutumlarını yaşayamayan çocuklar psikolojik olarak çeşitli sorunları yaşamaya açıktırlar.

İhmal ve istismara uğramış özellikle cinsel istismara uğramış çocuklar genellikle yaşadıkları olayın ardından içinde bulundukları olumsuz duygu ve düşünceleri tam olarak ifade etme konusunda zorluk yaşarlar.kimi zamanda bu durumun idrak edilmesi bile onlar için zaman alabilir. Çocuğun yakını olan ve çevresi tarafından kabul gören birisi ise durumu ifade etmek ve anlatmak çok zor olacaktır.cinsel istismarın istirmarcı tarafından çoğunlukla inkar edilmesi,kurbanın kendini suçlu hissetmesi,yaşadıklarından utanması ve toplumun cinsel istismarı kabul etmemesi gibi ana faktörler cinsel istismarın çocuk üzerindeki olumsuz etkileri daha da arttıran faktörlerden bazılarıdır. Cinsel istismar  mağduru çocuklar yaşadıkları travmaya ve acıya katlanamayacakları için sevgi dolu ilişkileri ve gelecekteki mutlulukları hayal ederler,gerçeği görmezden gelir veya çarpıtabilirler.

İstismara uğrayan çocuklar yaşadıkları istismarı paylaşmadıkça istismarın onların ruh sağlığı üzerindeki etkileri gitgide olumsuz yönde artmakta ve bu etki çeşitli şekillerde çocuk tarafından dışarıya yansıtılmaktadır. Bu aşamada durumu fark edebilmek kimi zaman oldukça güç olmaktadır. Hatta birçok zaman durumun geç farkına varılmakta ya da azımsanmayacak oranlarda hiçbir zaman farkına varılmamaktadır. Bu nedenle yaşanan durumun çocuğun üzerinde ne gibi etkiler oluşturabilecdğinin bilinmesi istismarın önlenmesi ya da sonrasında olumsuz etkilerinin tedavisinde faydalı olacaktır.

Haftaya yazı dizimizin ikinci serisi istismarın çocuk üzerindeki etkileri olacağı için takipte kalın. Çocukların doyasıya gülebileceği yarınlar umuduyla.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.