Miray Haber

Reklam Alanı

DİLEKÇE KOMİSYONU BÜNYESİNDE KURULAN DEVRE MÜLK ALT KOMİSYONU

Reklam Alanı
DİLEKÇE KOMİSYONU BÜNYESİNDE KURULAN DEVRE MÜLK ALT KOMİSYONU
51 views
11 Mart 2020 - 16:47
Reklam Alanı

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan “devre mülk ve devre tatil sektöründe yaşanan mağduriyet iddialarının” araştırılması amacıyla kurulan alt komisyon, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü başkanlığında toplandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, devre mülk ve devre tatilin, iki anayasal dayanağı bulunduğunu ifade etti.

Bayçelebi, devre mülk uygulamasından beklentilerin artması nedeniyle devre mülkün tanımı, süresi konusunda güncel, açık ve detaylı bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Bayçelebi, bu alandaki maddelerin ve ikincil mevzuatların yüzeysel olduğunu, bunların günün koşullarına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kat mülkiyeti kanunu ile ilgili bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Bayçelebi, Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini, paydaşlarla, barolarla ve diğer kurumlarla bir araya geldiklerini ve bir çalıştay planladıklarını anlattı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Bekir Keskinkılıç ise, termal suların kamunun malı olduğunu, kiralandığını ve irtifak hakkına sahip olanların hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Kaplıcalar Yönetmeliği’nin bulunduğuna işaret eden Keskinkılıç, 272 kaplıca tesisinin kendilerinden ruhsat aldığını, 21 fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, 7 çamur banyosu ve 9 deniz banyosu tesisinin olduğunu aktardı.

Odalarda kaplıca suyunun kullanılmasına insan sağlığı açısından olumsuz baktıklarını belirten Keskinkılıç, odalarda sıcak su kullanımında, yaşlılarda tansiyon, kalp sorunu yaşanması halinde bundan haberdar olunamayacağını kaydetti.

Keskinkılıç, suyun, yüksek mineral içermesi nedeniyle odalara taşındığını ancak boru içinde birikme ve paslanmaya yol açabildiğini, dolayısıyla çok sık tesisat değişimi gerektirdiğini belirtti. Keskinkılıç, işletmecinin normal su katarak bu işi yaptığını, bunun da suyun nevini değiştirip bozduğunu söyledi.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.