Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
Bu sayfada yer alan tüm veriler Sağlık Bakanlığı ndan alınmaktadır

DUYGUSAL BAGIMLLIK

DUYGUSAL BAGIMLLIK
Gulten Abaci
Gulten Abaci( GultenAbaci@mirayhaber.com )
183 okunma
04 Temmuz 2020 - 12:04

Bir insanin diger insana baglı olduğunu gösteren psikolojik durumdur bagımlı olmak.
Duygusal bagımlılık içinde olan insanlar, kendilerinden ödün verip başkaları için yaşarlar o güzelim hayatlarını, Her zaman başkalarının kararlarına güvenirler. Herkesin fikrini alıp bu fikirlere kulak verip kendilerine gerektiği kadar Deger vermezler.. Başkalarını önemserler, başkaları cok degerli dir onlar için..
Her zaman o benim yerimde olsaydı ne yapardı, o olsa nasıl davranırdı? Gibi soruları kendilerine sorarlar. Kendilerini düşünmekten devamlı yoksundur bu kişiler..Baskalarının kendileri adına karar vermelerine ihtiyaç duyarlar. O Olmadan yaşayamazlar ve devamlı kontrolcukuk altındadırlar. Korkuları vardır, güvensizdirler. Hayatla ve dünya ile tek başına yüzleşemezler..Birileri olmadan yaşayamazlar. Korkuları yüzündendir her zaman, boşluğunu dolduracak birilerini ararlar..
Bu duygusal bagımlılık tan kurtulmak bizim elimizde olan bir seydir.
İlk önce kendimize soru sormalıyz.
Hayatımızın tek başına bir anlamı olmadığını sormalıyız. Kendimize güvenmeyi imkansız hale getiren nedir?
Bunların yetersiz hissetmeme neden olan sebepler ne?
Bunları bizler kendi içimizde aramalıyız Arkadaşlar, dogru olup olmadığını, o olmadan yaşayamam degil. O olmadanda yaşarım diyerek sorgulamalıyız. . BİZLER cok degerliyiz.. BEN cok degerli yim…Her türlü düşüncelere karsı direnmeli ve dayanıklı olmalıyız..
Kimse kimseden üstün degil, Kimse her şeyi bilmez, Hepimizin tek yapacağı şey ögrenmektir. Yeri gelecek, acı duyacağız, üzüleceğiz, yeri gelecek kırılacagız. Tek başına kalacağız.Önemli olan bunlardan ders cıkartıp yola devam etmek.. ögrenerek, korkusuzca özgüvenle..
Özgüven sahibi olmak cok önemli dir. Her zaman başkalarının desteğine güvenmeyip kararlarınızı tek başına vermeliyiz..
Güçlü yanlarımızı tanıyalım ve onları kullanmasını bilelim ve kimseye bagımlı olmayalım. Ben yapamam degil, Ben yapacağım. demeliyiz. Her gün kendi mutluluğumuzu yaratalım. Başkalarını rol model olarak görmeyi bırakalım . İlerlemeye devam edelim. SİZ güçlüzünüz, her seyi acacak anahtar biziz, kendimizde aramalı herşey, kendi beynimizde. Hersey.. Sizde.. güclüsünüz..Akıllısınız.. Ve sorumluluk duygusuna sahipsiniz…Yeterki bu güzelim beynimizi kullanalım vede kimseye müsade etmeyelim.. HERSEY SİZSİNİZ sizde her zaman hayatınızın dümeni direksiyonu olsun..
Hayatınızı yaşayın.. Kendinize deger verin.. Benzersiz olun.. Hayatınızı sizden başka kimseye baglı olmasına izin vermeyin Arkadaşlar.. Hayata bir kere geliyoruz, tekrarı yok hayatımızın..Özgüvenle, korkusuzca yasayın hayatı.. Hayat cok güzel ve zor degil. Yeterki ne istediğinizi bilin, dogru yolda ilerleyin, dürüst olun. Mühüm olan zoru başarmaktır.. Bunu yapabildiğiniz takdirde o güzel insanlar ve kapılar kendiliğinden acılıyor..
Baglı olun ama asla.. BAGIMLI olmayın..
Sevin ama.. SEVGİSİZ. Kalmayın..
Mutlu olun ama… UMUTSUZ olmayın..
Hayatı yaşayın ama.. AN da kalın..
Herşey gönlünüzce olsun. güzel Dostlarım. Sevgiler
Gülten Abacı

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.