Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
Bu sayfada yer alan tüm veriler Sağlık Bakanlığı ndan alınmaktadır

Gelin Kayınvalide ilișkileri

Gelin Kayınvalide ilișkileri
Ruzgar Buyuktankaya
Ruzgar Buyuktankaya( ruzgarbuyuktankaya77@gmail.com )
177 okunma
17 Eylül 2020 - 19:02
Yıllardır süre gelen gelin kayın valide ilişkilerinde anlaşmazlık günümüzde de devam etmekte. Aile ilişkileri uzmanı olarak ben birçok araştırma yaptım. Bazen gelinlerimizin kayın valideyi eşinden kıskandığını bazen de kayın validenin gelini oğlundan kıskandığını görüyorum. Kıskançlıkların yanın da gelinlerin artık büyüklerinde çok fazla işlerine karıştırmak istemediğini gözlemliyorum. Peki yüzyıllardır süre gelen bu mesele nasıl düzelecek? Bizler öncelikle iletişimin öneminin farkına varmalıyız. İletişim bizleri birçok alanda kurtardığı gibi gelin kayın valide ilişkilerinde de sorunları çözümleyebiliyor.
Gelinler ayrı bir ev açmak bireysel hareket etmek isterken kayın validelere günümüzde bu durumu kabul etseler de evlatlarını görmek istediği için yine de ilişkinin devam etmesi taraftarı oluyorlar. Erkek çocuklar annelerinin de görmek isterken gelinler ilişkiyi koparmak için elinden geleni yapıyor. Oysa bunun ortasını bulmaya çalışmak gerekmez mi? Araştırmalarım sonucu her iki tarafında birbirine anlayışlı olması gerekmez mi? Gelinler bir gün kendilerinin de bir erkek çocuk annesi olabileceklerini unutmamalı .
Herkes birbirinden beklentilerini açıkça dile getirebilmeli. Saygıyı kaybettiğimiz yerde hiçbir şey bekleyemeyiz. Kayın valideleri evlatlarını her daim görebilmeli buna kim engel olabilir. Gelinlerin nasıl ki anneleri onları yetiştirirken birçok fedakarlık ve emek verdiyse,erkek çocukların anneleri de aynı şekilde. Peki burada ne unutuluyor da gelinler erkek çocuğun annesi ailesi yokmuş gibi davranmak istiyor. İşte geminin dümenini eline geçirmeye çalışan gelinler artık kayın valideyi istemiyor. Oysaki erkek çocuğu yetiştiren her huyunu bilen nerede nasıl davranacak haberi olan annelerdir. Bir kayın valide geline en büyük yol gösterici zor günlerde yardımcı ve kurtarıcı olabilir. Anlaşmak yerine neden birbirinizi yiyorsunuz? Yüzyıllardır bir arada yaşayan gelin kayın valide modeli günümüzde yok denecek kadar az. Eskiden mi daha iyiydi günümüzde deki ilişkimi diye soracak olursanız tabii ki eskiden daha iyiydi.
 
Yıllardır süre gelen gelin kayın validelere ilişkilerinde anlaşmazlık günümüzde de devam etmekte. Aile ilişkileri uzmanı olarak ben birçok araştırma yaptım. Bazen gelinlerimizin kayın valideyi eşinden kıskandığını bazen de kayın validenin gelini oğlundan kıskandığını görüyorum. Kıskançlıkların yanında gelinlerin artık büyüklerinde çok fazla işlerine karıştırmak istemediğini gözlemliyorum. Peki yüzyıllardır süre gelen bu mesele nasıl düzelecek? Bizler öncelikle iletişimin öneminin farkına varmalıyız. İletişim bizleri birçok alanda kurtardığı gibi gelin kayın valide ilişkilerinde de sorunları çözümleyebiliyor. Gelinler ayrı bir ev açmak bireysel hareket etmek isterken kayın valideleri günümüzde bu durumu kabul etseler de evlatlarını görmek istediği için yine de ilişkinin devam etmesi taraftarı oluyorlar. Erkek çocuklar annelerini de görmek isterken gelinler ilişkiyi koparmak için elinden geleni yapıyor. Oysa bunun ortasını bulmaya çalışmak gerekmez mi? Araştırmalarım sonucu her iki tarafında birbirine anlayışlı olması gerekmez mi? Gelinler bir gün kendilerinin de bir erkek çocuk annesi olabileceklerini unutmamalı .
Herkes birbirinden beklentilerini açıkça dile getirebilmeli. Saygıyı kaybettiğimiz yerde hiçbir şey bekleyemeyiz. Kayın valideleri evlatlarını her daim görebilmeli buna kim engel olabilir. Gelinlerin nasıl ki anneleri onları yetiştirirken birçok fedakarlık ve emek verdiyse,erkek çocukların anneleri de aynı şekilde. Peki burada ne unutuluyor da gelinler erkek çocuğun annesi ailesi yokmuş gibi davranmak istiyor. İşte geminin dümenini eline geçirmeye çalışan gelinler artık kayın valideyi istemiyor. Oysaki erkek çocuğu yetiştiren her huyunu bilen nerede nasıl davranacak haberi olan annelerdir. Bir kayın valide geline en büyük yol gösterici zor günlerde yardımcı ve kurtarıcı olabilir. Anlaşmak yerine neden birbirinizi yiyorsunuz? Yüzyıllardır bir arada yaşayan gelin kayın valide modeli günümüzde yok denecek kadar az. Eskiden mi daha iyiydi günümüzde kide ilişkimi diye soracak olursanız tabii ki eskiden daha iyiydi.
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.