Miray Haber

Reklam Alanı

HDP TBMM GRUP TOPLANTISI

Reklam Alanı
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
47 views
11 Mart 2020 - 17:06
Reklam Alanı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin, sadece kadınların katıldığı TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Suriye sorununun, Suriyelilerin kendi arasında başlatacağı bir diyalogla ancak çözülebileceğini belirterek, “Halkları dışlayan bir politikayla, Kürt karşıtı tutumlarla o masada hiç kimse duramaz, oturamaz.” dedi.


Geçen hafta gazetecilerin, yazarların tutuklandığını, bu hukuk dışı tutuklamaları kınadıklarını dile getiren Pervin Buldan, “hakikatin sesi kesilmeyecek, gerçekler asla karanlıkta kalmayacak.” diye konuştu.

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan ve İçişleri Bakanlığınca görevden alınan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’ya “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildiğini hatırlatan Buldan, “Bu karar hukuk dışıdır, siyasidir, gayri meşrudur ve halk iradesine bir saldırıdır. Bu kararı asla tanımıyoruz.” ifadelerini kullandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin her yerinde alanlarda olduklarını dile getiren HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Kadınlar her yerde bir araya geldiler. Hep birlikte özgürlüğü, eşitliği haykırdık.” dedi.

Kadınlar için yaşamın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada zorlu bir dönemden geçtiğini savunan Pervin Buldan, “Erkek rejimler ve faşizm, dünyanın neresinde olursa olsun aynıdır ve kadın düşmanıdır. Kadınların iki asırdır yürüttükleri mücadeleler ve verdikleri ağır bedeller sonucu elde ettikleri haklar ve kazanımlar sadece Türkiye’de değil birçok coğrafyada büyük tehlikeler altında.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların tüm engellemelere rağmen İstanbul Taksim’de “feminist gece yürüyüşünü” gerçekleştirdiğini ifade eden Buldan, “Mültecilere gaz bombası atan Yunanistan’a, ‘savunmasız insanlara gaz sıkmak barbarlıktır’ diyen AKP iktidarının sözcülerine bunu hatırlatıyorum. 8 Mart’ta Taksim’de kadınlara yaptığınızın bundan bir farkı var mı? Arada hiçbir fark yok.” görüşünü savundu.

Pervin Buldan, “Kazanılmış bir hak olan nafaka hakkı, kadınların elinden alınmaya ve kadınlar yoksulluğa mahkûm edilmeye çalışılmaktadır. Erkek şiddetine karşı kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi, ortadan kaldırılmak istenmektedir. Kadınlar, çalışma yaşamının dışında bırakılarak eve mahkûm edilmek istenmektedir.” diye konuştu. HDP Eş Genel Başkanı Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, içeride toplumla, kadınlarla mücadele halindedir, dışarıda Suriye ile savaş içerisindeler. İdlib’de yaşanan savaş, halkların tercihi değildir, Amaç, bir yandan kendi tekçi iktidarlarını ayakta tutmak diğer yandan da Kürtlerin, Suriye’de söz sahibi olmasını ve temsil edilmesini engellemektir.”

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, başından beri Suriye politikasına ilişkin iktidarı uyardıklarını belirterek, “Çıkmaları gereken yerde kalmaya devam ettikçe ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemekteler. İdlib’de battıkça soluğu Moskova’da arıyorlar. Moskova, NATO, Washington ile bugüne değin sayısız görüşmeler gerçekleştirdiler ama hiçbir şey değişmedi. Acı ve yıkım katlanarak devam etti.” ifadelerini kullandı. HDP’li Buldan, Türkiye’nin tüm varlığıyla Suriye’den derhal çıkması gerektiğini öne sürdü.

Doğru yolun Suriye’nin Suriye halklarına bırakılması olduğunu ifade eden Buldan, “Eninde sonunda bu noktaya da gelecekler. Çözüm ve barış ancak haklar arası diyalogla, toplumsal bir mutabakatla sağlanabilir. Bunun farkına bir an önce varmaları gerekiyor. Suriye sorunu, Suriye’de kurulacak bir masa ile Suriyelilerin kendi arasında başlatacağı bir diyalogla ancak çözülebilir. Halkları dışlayan bir politikayla, Kürt karşıtı tutumlarla o masada hiç kimse duramaz, oturamaz.” diye konuştu.

“Sığınmacıların zorla ve tehditle gönderildiğini” ileri süren, sınırda yaşananların insani kriz olduğunu savunan HDP’li Buldan,Türkiye’nin de Suriye konusunda sürecin önemli bir tarafı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Buradan iktidara çağrı yapıyorum: Mültecileri zorla, tehditle göndermekten vazgeçin. Mültecileri, kirli pazarlıklarınıza alet etmeyin. Avrupa’ya da seslenmek isterim: Kapılarınızı insanlığa, mültecilere derhal açın. Mültecilere acil insani yardımı derhal başlatın. Yunanistan halkının, mültecilerle dayanışma için yaptığı demokratik gösteriler, insanlık adına umut vericidir. Yunan halkının, mültecileri sahiplenen bu dayanışmasını biz de buradan bir kez daha selamlıyoruz. Yunanistan’daki bu dayanışma tüm Avrupa ve Türkiye’de yaygınlaşmalıdır.”

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.