Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HDP’li vekilden tecavüz skandalı! İstifa etti

Reklam Alanı
HDP’li vekilden tecavüz skandalı! İstifa etti
96 okunma
18 Temmuz 2020 - 13:04

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadına tecavüzde bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından partisinden istifa etti. Tuma Çelik: “Partimin zarar görmemesi HDP’den istifa etme kararını aldım.” dedi. HDP Genel Merkezinden yapılan açıklamada “HDP Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur…” ifadelerine yer verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadına tecavüzde bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından partisinden istifa etti. HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Tuma Çelik’in istifa mektubunun partiye ulaştığı bildirildi.

HDP’DEN TUMA ÇELİK HAKKINDA SORUŞTURMA
HDP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise; HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun, Tuma Çelik hakkında derhal soruşturma başlattığı iddia edilerek, “Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur” denildi.

KARMA KOMİSYON, TUMA ÇELİK’İN DOSYASINI GÖRÜŞMEK İÇİN ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANIYOR
Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerince oluşturulan Karma Komisyon’un; 22 Temmuz Çarşamba günü HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dosyasını görüşmek üzere toplanacağı bildirildi.

TUMA ÇELİK, SABAH GAZETESİ’NİN MANŞET HABERİNİN ARDINDAN İSTİFA ETTİ
Tuma Çelik; SABAH Gazetesi’nin “HDP’de kadına şiddetten sonra tecavüz skandalı” başlıklı manşet haberinin ardından açıklamada bulundu ve partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Çelik’in, HDP Genel Merkezi’ne gönderdiği mektubunda şu iddialar yer aldı:

“Bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadın yaptığı bu iftiraları partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.

Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu. Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22 Temmuz 2020 tarihli toplantısının gündemine alındı.

Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum. Bu nedenle, partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suistimal edilmemesi için partim HDP’den istifa etme kararını aldım.”

https://www.sabah.com.tr/
Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.