Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Reklam Alanı
14 okunma
21 Mart 2018 - 22:54
HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Ana rahminde başlayan ve doğuştan bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu be­densel veya ruhsal bozukluğu olan insanlara engelli denir, Her in­sanın başına gelebilecek olan bu durum karşısında duyarlı olma­lıyız, Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmala­rını sağlamalıyız.
İnsanlar aynı koşullarda dünyaya gelmemektedirler. Aynı şekilde yaşam koşulları açısından da kimisi rahat ve bolluk içinde yaşarken, kimisi bazı uzuvları veya yetileri olmadan yaşamaktadır. Bazı insanların doğuştan engeli bulunmaktadır. Bazıları ise çeşitli kazalar veya terör olayları nedeniyle engelli kalabilir. İşin gerçeği her birey engelli adayıdır.
Birlikte yaşama kültürünün bir gereği olarak hasta, yaşlı veya engelli varlığını unutmamalı, yaşam tarzlarımızda güçsüzlere de yer vermeliyiz. Toplumsal mutluluk, bireylerin mutluluğundan, bu da başkalarının acısını ve eksikliğini paylaşmaktan geçer.
ENGELLİLİK ÇEŞİTLERİ:
Görme engeli olan kişiler: Dünyayı karanlık yaşayan veya görme kalitesinde sorun yaşayan kişilerdir. Rehber köpekler, görme engelli bastonları ile sokakta ilerlemeye çalışan bu kişiler, kaldırıma park eden arabalar nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar.
İşitme Engelli Kişiler: Kısaca sağır da diyebileceğimiz bu kişiler duyma ve buna bağlı olarak da konuşma sorunu yaşarlar. Bazı TV programlarında işaretlerle anlatım yapılarak iletişim konusunda bir nebze de olsa yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.
Ortopedik Engelliler: Sadece topallarla sınırlı değildir. Ortopedik engeli olan herkesi kapsar. Bu kişilere özel spor faaliyetleri düzenlenerek topluma katılımları sağlanmaktadır.
Zeka Özürlüler: Geçmiş çağlara nazaran bu konudan devletler daha fazla hassastır. En azından günümüzde negatif ayrımcılığa uğramamaktadırlar.
Güçsüz Yaşlılar: Kendi işini kendi göremeyen bakıma muhtaç yaşlılar da engelli sayılırlar. Devletimiz bu konuda mevzuat düzenlemeleri yaparak bu kişilerin sorunsuz bakımını ve ihtiyaçlarının karşılanmasını temine çalışmaktadır.
Engelli Hakları
Engelli hakları
kavramı engelli kişilerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Amerika`da 1970`lerde ortaya çıkıp başka ülkelere yayılan
Bağımsız Yaşam
(`Independent Living`) hareketi, engelli kişilerin kendileri hakkındaki imajlarını, örgütlenmelerini ve ülkelerinin toplumsal politikalarını etkilemiştir. Bu yönde mücadele veren bazı kişiler, sağlıklı pek çok kişinin de hayatlarının bir noktasında kaza, hastalık veya geç gelişen kalıtsal bir durumdan dolayı engelli duruma düşebileceğini hatırlatmak için “geçici olarak gücü kuvveti yerinde” (İngilizce `temporarily able-bodied`) terimini kullanırlar.
Kalkınmış ülkelerde engellilikle ilgili gündemde artık engellilerin bakımının mali boyutu değil, onların toplum hayatının her boyutuna katılıp katkıda bulunabilmesine olanak sağlama konusu vardır.
Engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 10-16 Mayıs da Türkiye Sakatlar Haftası olarak ilan edilmiştir.
Not: Bu vesileyle tekrar ve tekrar söyleyelim, lütfen engelli insanlarımıza karşı daha duyarlı davranalım, onların da kaliteli bir yaşamı hak ettiklerini unutmayalım. Onları farklı görmeyelim. Onlar bizim kardeşlerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız, sevgililerimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, komşularımız, akrabalarımız. Onlara acıyarak bakmak gibi bir kabalık yapmayın, onları dışlamayın; unutmayın, bir gün siz de engelli olabilirsiniz. Biraz da olsa empati yapın ve engelli kardeşlerimize karşı daha duyarlı davranmaya çalışın.
OSMAN TOPÇU
 

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.