Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Irak’ta sahte generallere operasyonlar devam ediyor

Reklam Alanı
Irak’ta sahte generallere operasyonlar devam ediyor
54 okunma
17 Eylül 2020 - 13:11

Irak Askeri İstihbaratı, yüksek rütbeli subaylar kılığına giren ve uzun yıllardır ülkenin içinde bulunduğu güvenlik zafiyeti ile kargaşadan yararlanarak para kazanmak için haraç almak ve dolandırıcılık yapmak gibi eylemlerde bulunanları tutuklamaya devam ediyor.

Bir hafta içinde düzenlenen üçüncü operasyonda dün Irak ordusunda tümgeneral rütbesinde askermiş gibi davranan bir kişi tutuklandı. Güvenlik yetkilileri, yeni tutuklamalar hakkında daha fazla bilgi ise vermedi.

Ancak Başbakanlık müsteşarı sıfatıyla ordudaki üçüncü en yüksek rütbe olan Genelkurmay Subayı rütbesini taşıyan bir kişinin, geçen hafta perşembe günü başkent Bağdat’ta gezdiği sırada güvenlik güçleri tarafından tutuklanmasına yönelik detaylar dikkat çekiciydi. Operasyon sosyal medya platformlarında geniş bir yankı uyandırırken birçok kişi bu olayı son 17 yıldır devletin çeşitli kurumlarda hüküm süren kaosun bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Birçok kişi söz konusu “sahte generale” Savunma Bakanlığı’ndan askerlerin eşlik ettiğini, yine bu şahsın, subayların tayinini gerçekleştirdiğini ve hükümet projeleri için sözleşmeler yaparak para kazanmak amacıyla hükümetteki ve Savunma Bakanlığı’ndaki yetkililerle düzenli olarak görüştüğünü bildirdi.

Irak Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul ise söz konusu iddiaları yalanladı:

“Sanığın Savunma Bakanlığı’na girip çıktığıyla ilgili sosyal medya sitelerinde dolaşan bilgiler doğru değildir. Yeşil Bölge, devlete bağlı güvenlik birimlerinin ve kurumların himayesindedir. Sanığın kendisine ait sahte korumaları var. Askerler Savunma Bakanlığı’nın listesinde değiller.”

Resul ayrıca sanığın sahte askeri belgelerle hareket ettiğini, tayin  sözü vererek gençleri para almak suretiyle dolandırdığını belirtti. Suçu işleyen sanığın kanun önünde ağır bir şekilde cezalandırması için gerekli kararın çıkmasının beklendiğini vurguladı.

Irak güvenlik güçleri geçen cuma günü Babil’de, orduda en yüksek ikinci askeri derece olan orgeneral rütbesini kullanarak vatandaşlara ve devlet dairelerine şantaj, dolandırıcılık ve sahtekarlık yapan bir kişiyi tutukladı. “Sahte generalin” sahip olduğu birçok sahte kimlik kartı, belge ve banka hesabına da el konuldu.

Askeri kurumlar, bazı maceraperestler ve hırsızların yüksek rütbeli subay kılığına girmelerine izin veren “kaos ve disiplinsizlik durumuyla” ilgili olarak yöneltilen eleştirilere karşı orduyu savunurken ordudan emekli bir subay “yüksek rütbeli bir kişi gibi görünme vakalarının devletin neredeyse tüm kurumlarında meydana geldiğini, bunun orduyla sınırlı olmadığını, ayrıca yeni bir durum da olmadığını söyledi. Söz konusu subay, eskiden bu tür vakaların oldukça dar bir çerçevede gerçekleştiğini ancak bugün yayıldığını kaydetti.

Emekli subay ayrıca 2003’ten sonraki siyasi partilerin, askeri kurumlar içinde sözde “entegrasyon” süreci çerçevesinde yüzlerce, belki de binlerce taraftarına yüksek askeri rütbeler bahşettiğine dikkat çekti. Emekli subay, “kanunların uygulanmasında ülke genelinde eksiklikler olmasına paralel olarak askeri kurumlardaki kaosun devam etmesi ve teamüllerin görmezden gelinmesi halinde sahte bir kimliğe bürünme olgusunun devam edeceğini vurguladı

Bağdat’taki cinayet

Diğer yandan Irak Meclis Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, askeri kamuflajlı bir grup çete tarafından Bağdat’ın lüks semtlerinden Mansur’da Kürt kökenli bir ailenin 3 ferdinin öldürüldüğü saldırı kınandı.

Kürdistan İttifakı Başkan Yardımcısı Beşir Haddad yaptığı açıklamada şunları öyledi:

“Baba Dara Rauf, çalışan eşi Aliye Reşid Necm ve eczacı kızı Şilan’a yönelik iğrenç saldırıyı en sert dille kınıyoruz. Onları haince, korkakça ve vahşi bir biçimde öldürdüler.  Alınlarını kirlettiler.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yayın organı Rudaw, saldırganların hırsızlık amacıyla nedeniyle eve girdiklerini aktardı.

 

https://turkish.aawsat.com/home/article/2513286/irak%E2%80%99ta-sahte-generallere-operasyonlar-devam-ediyor
Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.