Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
Bu sayfada yer alan tüm veriler Sağlık Bakanlığı ndan alınmaktadır

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Sayın Ünlem Üstel;Açıklması

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Sayın Ünlem Üstel;Açıklması
67 okunma
11 Nisan 2018 - 16:18

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Sayın Ünlem Üstel; sağlığına kavuşur kavuşmaz, Yalova sorunlarına odaklanmaya başladı.

Uzun süredir üzerinde çalıştığı ve bunun için özel komisyon kurdurduğu Deprem ve yıllardır sadece adı olan, kendisinin başlayamadığı kentsel dönüşüm konusunda basın açıklamasını tamamlatan Ünlem Üstel; Şu şekilde konuştu;

DEPREM GERÇEĞİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YALOVA

 

            17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, Yalova’mızda telafisi mümkün olmayan can kayıplarına, sosyolojik ve psikolojik yıkımlara neden olmuştur. Dolayısıyla diyebiliriz ki; Türkiye Deprem Yönetmeliği, bir nevi sınıfta kalmıştır. Binalar o günün deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılmış, çoğunluğu mühendislik hizmeti almış olmasına rağmen, depreme karşı dayanmaları mümkün olmamıştır. Bunun yanı sıra binaların oturduğu zeminlerin taşıma kabiliyetinin zayıf, sıvılaşabilir ve gevşek nitelikte oluşu da hasarların artmasında ayrıca etkin olmuştur.

–          Yalova’da bugüne kadar ne yapıldı?

–          Yeni bir depreme ne kadar hazırız?

 

            Şehrin üst ölçekli Çevre Düzeni Planları, imar planlarına yön verecek düzeyde olmayıp, mevcut imar planları ise kentsel dönüşümün önünü açmaktan uzak, yeni ve güvenilir yapılaşma alanlarının oluşmasına maalesef imkân sağlamamaktadır.

            6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Yasası kapsamında çıkarılan kanun ve yönetmelikler, yerel yönetimlerce göz ardı edilmiş, küçük ama etkin menfaat çevrelerine hizmet eder duruma getirilmiştir. Şehrin riskli ve rezerv alanları henüz belirlenmemiş, alansal bazda dönüşüm yerine günü kurtarmak adına bina bazında inşaatlara devam edilmiş ve halen de devam edilmektedir.

            Bunun yanı sıra Yalova’da ilk olarak 2006 yılında Bağlarbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen Kentsel Dönüşüm projesi üzerinden tam 12 yıl geçmesine rağmen bir çivi bile çakılmamıştır. Bu sebepledir ki Yalova halkı, kentsel dönüşüme olan inancını yitirmiş çaresizce yeni bir depremde yıkılmayı beklemektedir.

            Kentsel dönüşümün önünü açacak Mikro bölgeleme Jeolojik Etüt Raporları sadece Yalova Merkez Belediyesi’nce kısmen yaptırılmışken, söz sahibi siyasi yöneticilerin ise bu raporun ne anlama geldiğinden haberdar olmadıkları da açık ve net olarak görülmektedir.

            Burada üç farklı yönetim ve üç farklı siyaset anlayışının (AKP, DP-AKP, CHP) yanında, son 14 yılda her dönemde Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran sözde İktidar (AKP) partisinin mensupları 1. Derecede pay sahibidir. Mevcut yönetim (CHP) ile sözde iktidar (AKP) temsilcileri el ele, kol kola vermiş Yalova’yı uçuruma sürüklemektedirler.

            Bunca yıl iktidar gücünü elinde bulundurmasına rağmen Yalova yerelinde kentsel dönüşüm adına hiçbir vizyon ortaya koyamamış bir siyasi anlayıştan da çözüm üretmesini beklemek hayalden öteye geçemeyecektir.

            İYİ’lerin iktidarında YALOVA, bilimin ışığında, halkın menfaatleri gözetilerek yeniden planlanacaktır. Yalova’nın tüm sorunları apaçık ortadır ve kadrolarımız bunu yapacak güce sahiptir.

            DEPREM Yalova’nın gerçeğidir, Ancak YALOVA depremin esiri olmayacaktır.

            Yalova İYİ olacaktır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.