Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mersin’de Otobüs Kazasının Yaşandığı Bölgede İncelemelerde Bulundu

Reklam Alanı
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mersin’de Otobüs Kazasının Yaşandığı Bölgede İncelemelerde Bulundu
64 okunma
27 Temmuz 2020 - 16:38

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile askerleri taşıyan otobüsün Mut-Karaman yolu Zeytinlik mevkisinde devrilmesinin ardından Mersin’e gitti. Mut ilçesinde Mersin Valisi Ali İhsan Su ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, kaza yerine giderek olay yerinde incelemelerde bulundu. Bakan Akar, Vali Ali İhsan Su ve diğer yetkililerden bilgi aldı.
HASTANEDE YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, kaza yerindeki incelemelerinin ardından beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Mut Devlet Hastanesine geçti.

Burada yaralı askerleri ziyaret eden, sağlık durumlarına ilişkin yetkililerden bilgi alan Bakan Akar, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güne elim bir kaza ile başladığını belirtti.

Bakan Akar, kazada iki otobüs şoförünün hayatını kaybettiğini, 4 askerin şehit olduğunu açıklayarak, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Kazada 27 askerin yaralandığını, bunlardan entübe durumdaki dördünün Mersin’deki hastanelere sevk edildiğini aktaran Bakan Akar, “Diğer yaralılarımız burada Mut Devlet Hastanesinde. Onları ziyaret ettik. Onlarda kritik bir durumun olmadığını memnuniyetle müşahede ettik. Özelikle bu dönemde TSK’nın Kara Kuvvetlerimizin çok çeşitli intikalleri var. Bu intikaller sürekli yapılmakta. Bu intikallerle ilgili arkadaşlarımızın bilgisi, tecrübesi çerçevesinde olabildiğince hassas planlama yapılmakta ve olabildiğince planlı bir şekilde bu intikaller icra edilmekte.” dedi.

Bakan Akar, kaza yapan otobüsün dün saat 21.45’te Manisa Alaşehir’den hareket ettiğini söyleyerek, daha sonra Afyonkarahisar’da saat 2.40’ta mola verildiğini, şoför değişiminin, otobüsün bakımının yapıldığını ve tekrar yola devam edildiğini belirtti.

Konya’da saat 6.30 civarında ikinci molanın verildiğini bildiren Bakan Akar, “Orada da benzer şekilde şoför değişimi ile dinlenme ve diğer ihtiyaçların karşılanması gerçekleşti. Bu çerçevede intikal devam ederken saat 7.20 civarında maalesef bu olay meydana geldi. İlk aldığımız bilgilere göre, araçta teknik arıza meydana geldiği, frende problem olduğu, frende bir boşalma söz konusu olduğuna dair görgü tanıklarından bilgiler aldık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, olaya ilişkin idari ve adli çalışmaların tamamlanmasının ardından kazanın nasıl olduğunun tam olarak ortaya çıkarılacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“İlk aldığımız bilgilere göre, kazaya karışan otobüsün şoförünün gerçekten soğukkanlı şekilde elinden gelen her türlü gayreti gösterdiğine dair bilgiler var. Bu bilgiler daha sonra alınan ifadelerle teyit edilecek. Aldığımız bilgiler çerçevesinde, şoförün frende bir problem olduğu konusunda otobüsü uyardığını, herkesin dikkatli olması, tutunması gerektiğini, sağ tarafın uçurum olduğunu, sol tarafın daha müsait olduğunu, karşı yöne geçmesi gerektiğini, karşı yönden gelen bir araç olduğunu, araca çarpmamak için manevra yaptığını, öndeki araca çarparak durmak konusunda bazı tavsiyeler alındığını fakat bunların da tehlikeli olduğunu düşünerek aracı yatırmanın en doğru yol olduğunu, hatta bir rivayete göre şoförün, ikinci şoförün veya muavinin telefonla bazılarını arayıp bu konuyu konuştuklarına, tavsiye aldıklarına dair de bilgiler var. Bu çerçevede elinden gelen gayreti göstermesine rağmen maalesef sonunda bu elim kaza meydana gelmiş bulunuyor.”

Alınan bütün tedbirlere rağmen meydana gelen kazanın büyük üzüntüsü içinde olduklarını söyleyen Bakan Akar, bu olayların tekrar etmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini kaydetti.

Bakan Akar, yaralılardan 4 kişinin entübe olduğunu belirterek, “Bu 4 kişiden 2’sinin boynunda problem var. Dolayısıyla bunun üzerinde doktorlarımız hassasiyetle duruyorlar. Diğer taraftan birinin kafa ve göğüs problemi, diğer bir askerimizin de kafasında travmadan dolayı sıkıntı var. Doktorlarımız yoğun bir gayret içindeler. Buradaki aldığımız tedbirler çerçevesinde yoğun bir çalışma sürüyor. Bu konuda yapılabilecek ne varsa bunların hepsi yapıldı. Hem Adana’dan hem de Konya’dan gelen ambulans helikopterle gerekli nakiller yapıldı.” dedi.

Yaralıların kaldırıldıkları hastanelere ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Mersin Üniversitesinde 4, Mersin Şehir Hastanesinde 4 yaralımız var. Onların tedavisi devam ediyor. Silifke’de ve Erdemli’de 2’şer hastamız var. Diğer yaralılarımızın da 15 yaralımızın da şu anda burada tedavisi sürüyor. Onların durumunda herhangi bir kritiklik yok. Bütün hastane çalışanlarımıza, sağlık personeline en içten duygularla teşekkürlerimi sunuyorum, Valimize ve tüm mülki görevlilerimize, güvenlik görevlilerimize de teşekkür ediyorum. Bütün ailelere büyük geçmiş olsun diyorum. Şehit olan 4 askerimiz ile 2 şoförümüze Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum.”

Öte yandan Bakan Akar ve Orgeneral Dündar, kaza yerindeki incelemelerinin ardından konvoydaki diğer askerlerin bulunduğu yere gelerek onları ziyaret etti. Kaza hakkında bilgi alan Bakan Akar, askerlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

 

 

 

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.