Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
Bu sayfada yer alan tüm veriler Sağlık Bakanlığı ndan alınmaktadır

‘Okumak ciddi bir iştir’

55 okunma
01 Nisan 2018 - 10:17
‘Okumak ciddi bir iştir’
  • Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Türkiye’de eş zamanlı olarak başlatmış olduğu ‘Okuruz Biz’ adlı kitap okuma etkinliğinin Yalova ayağını İl Halk Kütüphanesi ve 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdi.

 
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Türkiye’de eş zamanlı olarak başlatılan ‘Okuruz Biz’ adlı kitap okuma etkinliğinin Yalova ayağı gerçekleştirildi. Yalovalı gençler İl Halk Kütüphanesi’nde bir araya gelerek, birlikte kitap okudular ve kitap okumanın önemine dikkat çektiler. Kütüphanedeki etkinliğin ardından gençler 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda da kitap okuma faaliyetini gerçekleştirdiler. Etkinlik öncesi TÜGVA İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz tarafından günün anlam ve önemine ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından Vakıf üyeler ve vatandaşlar 1 saat boyunca kitap okudular.
‘Okumak ciddi bir iştir’..
Özyılmaz yaptığı açıklamada, “Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere buradayız. Sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum. Kitap bazen bugüne, bazen geçmişe, bazen bir yabancıya bazen de kendimize ışık tutmaktır. Kitap bu bakımdan birçok âleme uzanan fiziki boyutuyla da küçük bir nesnedir. Merak ve ilgi duygusuyla sarıldığımız, bilgi edindiğimiz ve düşünçe dünyamıza bir tuğla daha eklediğimiz kitap ve kitap okuma eylemi onun için ciddi bir iştir. Bu sebeple burada sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum. Zira kitap okuyanlar çok boş vakitleri olduğu için kitap okumamaktadır. Biz istiyoruz ki, kitap okumak vazgeçilmez bir günlük faaliyetiniz olsun. Okumaya gerektiği önemi verelim. Okumak ciddi bir iştir. Bugün burada toplanmamızın sebebi okuma konusunda farkındalık oluşturarak, kütüphaneleri hayatımızın içine almaktır. Tüm vakıf gönüllülerimizle ülkemizin tüm kentlerinde aynı anda gerçekleştirdiğimiz bu eylemle bir kütüphaneye üye oluyor ve buradan aldığımız kitabı okuyoruz” dedi.
Kitap okuma alışkanlığına dikkat..
Her kütüphane insanoğlunun yüzyıllar süren macerasını anlattığını ifade eden Özyılmaz, “TÜGVA olarak kütüphaneleri hayatımızın içine alalım. Her kütüphane insanoğlunun yüzyıllar süren macerasını anlatır. Unutmayalım ki; teknolojinin geldiği seviyeye rağmen kitaplar kendini geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmez hazineleridir. Bu eşsiz hazineye sınırsız erişim sunan kütüphaneleri uğrak mekânlarımızdan biri haline getirmek; araştırma ve inceleme ruhumuzun yaşaması için önem arz etmektedir. TÜGVA’da her proje katılımcımızın tamamlaması gereken kitap listesi vardır. Vakıf olarak üyelerimize okuma alışkanlığını yerleştirebilmek için her il temsilciliğimizde her yaş seviyesine uygun kitap okuma ve tahlil grupları ile hemen her projemizde katılımcıların tamamlaması gereken kitap listeleri bulunmaktadır. Bu şekilde toplu okuma eylemiyle konuya kitlesel olarak dikkat çekmek istiyoruz. Türkçemizin günlük kullanımı her geçen gün gelişen teknoloji, oluşum, fikir vb durumlardan etkilenerek azalmaktadır. Dilimizin zenginliği ve üretkenliğine rağmen böyle bir durumla karşılaşılması, günlük yaşantıda kelime hazinemizin kısıtlı olması nedeniyledir. Bu durumun en iyi tedavisiyse okumaktır. Bu proje ile en büyük ideallerimizden biri de Türkçe’nin hak ettiği yerde, bir dünya dili olarak konuşulduğu bir düzenin temelini atmaktır” diye konuştu.
 

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.