Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ÖN YARGILARIMIZ DAN NASIL KURTULURUZ

Reklam Alanı
ÖN YARGILARIMIZ DAN NASIL KURTULURUZ
Gulten Abaci
Gulten Abaci( GultenAbaci@mirayhaber.com )
78 okunma
15 Eylül 2020 - 16:11
Önyargı, adından da anlaşıldığı gibi yargı kelimesinden yargılamaktan geliyor. Ön yargı demek, herhangi bir kişi ya da olaylar hakkında hiçbir bilgi edinmeden önceden peşin bir karara varmış olma durumudur. Bunlar kişilere veya düşüncelere bazen de toplumlara göre değişebiliyor. Önyargılarımız, acele karar vermekten de kaynaklanabiliyor. Her toplumun, her bölgenin kendine has inançları ve önyargıları vardır. Örneğin, Amerika’da yaşayan siyah beyaz tenli İnsan ayrımı gibi, bizim toplumumuzda ise mevcut olan, erkek kadın yapamaz, ırkçılık, cinsiyet, milliyetçilik, dincilik, yabancı düşmanlığı gibi birçok örnekler verebiliriz. Kısacası ön yargılar insanların başkalarına karşı kalıplaşmış tutumlarıdır. Bazen medyada baktığımız dizilerle birlikte, bilinçaltımıza ön yargı tohumları ekebiliyoruz. Amerika’da yıllardır siyah tenli insanlar hep köle olarak çalıştırılmış suçlu madde bağımlısı olan kişiler olarak gösterilmiştir. Bu yüzden o insanlara karşı toplum olarak hep önyargımız olmuştur. Eğer ki bizim toplumumuza bakacak olursak Erkek adam ağlamaz, kadınlar okuyamaz, kadının yeri kocasının yeridir, kadınlar Hiçbir şey yapamaz kültürlere katılamaz gibi önyargılarla düşüncelerimizi, hayatımızı etkilemiş oluyoruz. Ön yargı öyle bir duygudur ki onu kalbimize yerleştirdiğimiz andan itibaren bakışlarımız da da izlemini görmek mümkün olabiliyor. Böylece karşımızdaki insanın ön yargılı tavrımızı anlaması çok daha kolay oluyor.
Önyargılarımız sayesinde bazen de çoğu insanlara zarar vermiş oluyoruz. Bunun önüne geçebilmek için ise sorunun nereden kaynaklandığını bulmamız lazım. Bu yüzden kendimizi sorgulayarak ön yargılı düşüncelerimizi azaltabiliriz. Kısacası empati yapmamız gerekiyor. Ön yargılı baktığımız kişinin yerine kendimizi koyarsak bizim asla yaşamak istemeyeceğimiz duyguları başkasına yaşattığımızın farkına varabiliriz. Bu durumda egomuz ön plana geçiyor bunun için en güzel yol egomuzu yenmemiz gerekiyor. Örneğin,kitaplar okuyarak felsefe, edebiyat, psikoloji vesaire bunun gibi güzel filmler izleyerek, farklı yazarların yazılarını okuyarak, ve güzel filmler izleyerek, felsefi insan psikolojisi edebiyat gibi konularda bilgiler edinerek bizlere dünyaya farklı Pencereden bakmamız ve bakış açılarımızın tamamen değiştirmemiz sağlayacaktır.
ön yargılı olmadan önce tanıdığımız arkadaşlarımızın düşüncelerini dinlemek yaşadıklarını dinlemek onları anlamamızı kolaylaştırır, bunun için ön yargı beslediğimiz kişilerle tanışmak ve bu çevrelere gitmek önyargıları azaltmanın en iyi yoludur Empati yapmak gerekiyor bazen de en büyük sıkıntımız empati yapmadan önyargılarımı kullanıyoruz. Her şeyin olumlu veya olumsuz yanlarına bakmaya çalışalım,böylece başkalarının yaptıkları eylemleri daha iyi anlamış oluruz. Biz ne kadar geniş çaplı okusak da güzel düşünsek de karşıt düşünceleri anlayamıyoruz. Az önce yaşadığım bir ön yargı olayını size örnek vermeden geçemeyeceğim. Sabahları yazdığım Günaydın mesajlarımın altına bir sürü yorumlar görüyorum, bir tane çok sevdiğim Ablam bana çok güzel beni Onur’a eden güzel bir yorum yazmış. Onun altında da bir beyefendi o kişinin adını kullanarak. Benim sayfamda yorum yapmış haklısınız Necla Hanım yazmış. Kişinin ismini görünce Beyefendi ben Necla Hanım değilim ben Gülten hanım siz yanlış kişiye yorum yaptınız diye ön yargı da bulundum. Aldığım cevap ise Gülten hanım ben Necla Hanıma size güzel yorum yaptığı için sadece haklısınız Nejla hanım yazdım. Deyince, o kişiye ben çok mahcup oldum. Cevap benim o kişiyi yanlış anlamam dan kaynaklanıyor.
Yeri geliyor bizler hiç kötü niyeti olmamasına rağmen o kişiye karşı bir ön yargı da bulunabiliyoruz. Ön yargı gözlüğünü çıkarmadan hiçbir olaya doğru bakamazsınız. Önyargılar algıları sınırlar. Görmek inanmaktır,Ama çoğumuz neye inanıyorsak onu görürüz . Ön yargılı olmak daima zayıf olmak demektir. Ön yargılı olan insanlar daima hüküm vermeye alışkın insanlardır. Gerçeğin farkına varamazlar ön yargılı bir İnsana gerçekleri anlatmak, duymayan bir insana konuşarak bir şey anlatmak kadar zordur önyargılarımız düşüncelerimizin en büyük hastalığıdır. Resimlere hiçbir ön yargı taşımadan bakarsak, kitaplarımızı elinden geldiğince açık bir görüşle okuyabiliriz. Ön yargı Bazılarına göre peşin hüküm verme gibi yerleşmiş bir düşünce hastalığıdır. Lütfen önyargılarımızdan kendimizi Arındıralım ve mutlu bir hayat yaşayalım hepinize mutluluklar diliyorum. Sevgili dostlarım.
Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.