Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Özalp İlçesindeki 5.4 Büyüklüğündeki Depremin Yaraları Sarılıyor

Reklam Alanı
Özalp İlçesindeki 5.4 Büyüklüğündeki Depremin Yaraları Sarılıyor
45 okunma
28 Haziran 2020 - 23:30

Van’ın Özalp İlçesi’nde saat 13.03 sıralarında meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremde 3 ilçenin 15 mahallesindeki evlerde orta ve ağır hasar meydana geldi. Depremde 5 vatandaş yaralanırken, depremzedelerin barınma ve gıda ihtiyaçları giderilmeye başlandı.

Özalp İlçesinde meydana gelen depremin hemen ardından Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında ilgili kurumların katılımıyla kriz merkezi oluşturuldu.

Vali Bilmez, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, AFAD İl Müdürü Osman Uçar ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı ile birlikte helikopterle depremin etkili olduğu Özalp, Saray ve Gürpınar ilçelerindeki mahallelerde incelemelerde bulundu.

Daha sonra depremin ençok hasar verdiği Gürpınar İlçesi Elaçmaz Mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen Vali Bilmez, depremin yaralarının en kısa sürede sarılacağını ve kimsenin mağdur edilmeyeceğini vurguladı.

Depremzedeler için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Vali Bilmez, bu zamanlarda birlik beraberliğin önemine dikkat çekti.

Devletin tüm yetkilileriyle depremden hemen sonra mahallelerine gelerek kendileriyle görüşüp sorunlarını dinlemesinin moral olduğunu belirten depremzede mahalle sakinleri, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Depremin en çok etkilediği Elaçmaz Mahallesine sıcak yemek ve geçici barınma için çadır gönderilip kurulumu yapılırken, depremin etkilediği tüm mahallelerde hasar tespit çalışmaları da hemen başladı.

Deprem bölgesinde yapılan incelemenin adından Vali Bilmez, AFAD İl Müdürlüğündeki kriz merkezinde Vali Yardımcıları Ferhat Atar, Turgut Gülen, Mesut Ozan Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit ve ilgili kurum yetkilileriyle değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda Vali  ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yapılacak çalışmaların her anını takip edeceğini belirterek, “İhtiyaç sahibi herkese çadır verilecek. Hasar tespit çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak. Ağır hasarlı evlerin enkazını hemen kaldıracağız” dedi.

 

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.