Miray Haber

Reklam Alanı

TBMM DİLEKÇE VE İNSAN HAKLARINI İNCELEME KARMA ALT KOMİSYONU TOPLANDI

Reklam Alanı
TBMM DİLEKÇE VE İNSAN HAKLARINI İNCELEME KARMA ALT KOMİSYONU TOPLANDI
45 views
11 Mart 2020 - 16:50
Reklam Alanı

TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Alt Komisyonu, 2019 yılı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Raporu’nu incelemek üzere toplandı.Toplantının açılışının ardından alt komisyon başkanlığına AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü seçildi. Küpçü başkanlığında devam edilen toplantıda çalışma takvimi belirlendi.

Toplantıda, kamu denetçileri sunum yaptı.

Kamu Denetçisi Arif Dülger, Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecinin yapı taşlarından birinin de ombudsmanlık mekanizmasının Kamu Denetçiliği Kurumu adıyla hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti.

Dülger, vatandaşların yaptığı başvurularda idarenin her türlü eylem ve işlemiyle tutum ve davranışlarını, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönünden incelerken temelde toplumun adalet duygusunun tatmin edilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Kamu Denetçisi Arif Dülger, şöyle konuştu:

“Kurum olarak vatandaşın idareye güvenini artırmak ve idare karşısında vatandaşın güçsüzlüğünü ve mağduriyetini telafi etmek maksadıyla iki tarafı da tatmin edici bir çözüm sağlamak noktasında idarelerle karşılıklı iletişim yöntemiyle sorunların dostane çözüme kavuşturulmasının en çok tercih edilen sorun çözme yöntemi olması yönündeki ilke ve inançla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

2019’da birçok konuda idarelerle yapılan görüşmeler ve yazışmalar üzerine sorunların dostane çözümü sağlanmış ve vatandaşlardan olumlu geri dönüşler alınmıştır.”

Toplantıda Dülger ve sunum yapan diğer kamu denetçileri, yapılan çalışmalarla ilgili örnekler verdi.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.