Miray Haber

Reklam Alanı

TBMM İLE GÜRCİSTAN PARLAMENTOLARI ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Reklam Alanı
TBMM İLE GÜRCİSTAN PARLAMENTOLARI ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
40 views
11 Mart 2020 - 17:11
Reklam Alanı

TBMM İdari Teşkilatı ile Gürcistan Parlamentosu İdari Teşkilatı arasında Mutabakat Zaptı İmza Töreni, Mecliste gerçekleştirildi. TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile Gürcistan Parlamentosu Genel Sekreteri Givi Mikanadze mutabakat zaptına imza attı.

TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, konuk Genel Sekreteri Mikanadze’yi Mecliste ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye ile Gürcistan’ın dost iki ülke olmasının yanı sıra aynı zamanda komşu ülke olduğunu dile getiren Kumbuzoğlu, “Bizim geleneğimizde komşuluk çok değerli ve önemlidir. Ayrıca ben Trabzonluyum. Bizim Trabzon’un bir özelliği var o da Gürcistan’a daha yakın. Doğrusu çift komşuluk ilişkilerini yaşıyorum ben hem ülke bazında hem şehir bazında. İki ülkenin dostluk duygularını yaşıyorum.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki dostluk ilişkileri ve diyalogların iyi olmasından dolayı karşılıklı görüş alışverişlerinin ve tecrübe paylaşımlarının daha verimli hale geldiğini vurgulayan Genel Sekreter Kumbuzoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün dünya ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlettir. Elbette ki ilişkilerimiz, diyaloglarımız ve diplomatik ilişkilerimiz var. Tabi komşu ülkenin dost Gürcistan’ın komşu Genel Sekreteri ayrı bir heyecan veriyor bana. Büyükelçimiz karşılamada Türkçe konuştu. Hakikaten ne güzel. Bu hafta sonu Sakarya’daydım, Adapazarı’nda. Ağabeyim emekli öğretmen orada. Fotoğrafçı aynı zamanda. Bulunduğu yerde çok Gürcü var. Öyle tahmin ediyorum ki Gürcü vatandaşların çoğu Adapazarı’nda ve Artvin’de herhalde. Tabi Gürcü vatandaşlarla çok iyi bir kaynaşma var. Trabzon kültürüyle birçok özelliği özdeşleşiyor ve benzeşiyor.”

Konuk Genel Sekreterle daha çok bir araya geleceklerini ve tecrübe paylaşımlarında bulunacaklarını aktaran Mehmet Ali Kumbuzoğlu, TBMM’nin işleyişi ve gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs salgını ile ilgili Mecliste aldıkları önlemlere de değinen Kumbuzoğlu, “Koronavirüs ile ilgili olarak daha önce buna benzer vakalar oldu; kuş gribi, SARS gibi. Sağlık Bakanlığınca sıcaklar arttıkça bu virüsün yok olacağı söyleniyor. Parlamentomuzda bu virüse karşı önlemlerimizi almaya çalıştık. Bu virüsü yok edecek dezenfektan alanları oluşturduk. Türkiye’de bu virüs hala görülmedi. Karantinaya alınanlar oldu ama biz önemlerimizi parlamento ve ülke olarak aldık. İranlı bir milletvekili koronavirüsten öldü. İtalya’da çok yaygın. İşte bu sebepten dolayı biz uluslararası toplantıları erteledik. Geçen hafta Antalya’da yapılması planlanan Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Toplantısı’nı erteledik. ” değerlendirmesinde bulundu.

Gürcistan Parlamentosu Genel Sekreteri Mikanadze ise yaptığı konuşmada, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’na kendileri karşı göstermiş oldukları ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kıymetli mevkidaşıma şimdiye kadar göstermiş olduğu destekten ötürü ve işbirliğimizin bir sonraki adıma taşınması noktasında ne kadar motive olduğunu gördüğüm için teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Yapılan mutabakatın önemine değinen Mikanadze, sözlerine şöyle devam etti:

“İlişkimiz dostane ilişkilerle şahsen başlamış olsa da, ikimiz arasındaki bu dinamiğin iki ülke arasındaki ilişkinin de ilerlemesine sirayet ettiğini düşünüyorum. Bir yıl kadar önce TBMM’ye gerçekleştirdiğim ilk ziyarette de görmüştüm ki, bu ilişki her zaman bir sonraki safhaya taşınacaktır. Zaten tanıştığımız toplantıda da söylediğim gibi parlamento idareleri ülkelerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır. Biz ülkeler olarak ne kadar güçlü olursak ne kadar birbirimizle bir şeyleri paylaşabilirsek o kadar fayda sağlarız. Dolayısıyla ben ilişkinin bir sonraki adıma taşındığını görmekten ziyadesiyle memnunum. Bundan karşılıklı olarak istifade edebileceğimize inanıyorum. İşbirliğimiz sayesinde ülkelerimiz güçlenecektir. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi ülkelerde demokrasinin bir üst safhaya taşınması konusunda parlamentoların oynadığı rol yadsınamaz öneme sahiptir.

Mutabakat zaptı, ilişkilerimizde bir başlangıç adımını oluşturacaktır. Bunu takiben faaliyetlerin gecikmemesi adına bizde sizlerin uygun gördüğü 5 idari teşkilat üyesinin oluşturacağı bir heyeti Gürcistan’a davet etmek istiyoruz. Kendilerine Gürcistan Parlamentosunun işleyişi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Yaşanan gelişmeleri ve yapılan reformları anlatacağız. Kendi mevkidaşlarıyla Gürcistan’da tanışma fırsatı elde edecekler. Bu bağlamda sizin uygun gördüğü 5 kişiye ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyacağız. Eğer uygun görülürse tam tarih konusunda arkadaşlar görüşebilirler.”

Mutabakat Zaptı imzası töreninin ardından konuk mevkidaşına hediye takdiminde bulunan Genel Sekreter Kumbuzoğlu, ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.

Görüşmede Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava da hazır bulundu.

Daha sonra TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, konuk heyet onuruna TBMM Mermerli Salonda öğle yemeği verdi.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.