Miray Haber

Türkav Ankara’dan Maturudilik Konferansı

Türkav Ankara’dan Maturudilik Konferansı
48 views
02 Aralık 2019 - 14:55

Prof. Dr. Hasan ONAT’tan Muhteşem Konferans

Türkav Ankara’dan Maturudilik Konferansı

Prof. Dr. Hasan ONAT’tan Muhteşem Konferans

Kısa adı TÜRKAV olan Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Ankara Şubesinin organize ettiği, 29 Kasım 2019 günü Türkiye Kamusen Toplantı salonunda “Türk Dünyası’nın geleceği açısından İmam Maturidi ve Maturidilik” Konferansı gerçekleştirildi.

İlkini gerçekleştirilen TÜRKAV Ankara Cuma sohbetlerinde ilk olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan ONAT konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıya Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı. Türkav Genel Başkanı Ebubekir KORKMAZ ve Ankara Şubesi Başkanı Recep Halil Ferah selamlama konuşmalarıyla devam eden program Prof. Dr. Hasan ONAT’ın yaklaşık 2 saatlik muhteşem bir söyleşi yaparak İslam Dünyasının şu dönemde içinde bulunduğu kilitlenmesinin İmam Maturudi geleneği ile açılabileceğini söyleyerek dünyamızda bir milyar yediyüzbinden fazla Müslüman yaşamaktadır. Bunların %15 kadarı Şia geleneğine mensuptur. Şiilik-Sünnilik meselesi, Arapların, Farsların değil, daha çok Türklerin meselesidir. Muhtemel bir mezhep çatışmasını ancak Türkiye önleyebilir; hatta önlemek mecburiyetindedir. Dedi.

Toplantıya Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Genel Başkan Yardımcısı Fuat Demirdöğer, Türk Tarım Orman Sen Genel Yardımcısı Mustafa BUYRUK, Türk Yerel Hizmet Sen Ankara Şube Başkanı Ahmet Ragıp Hızal, Türk Sağlık Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Kılıkoğlu, Türkav Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Şube Yönetimi ve üyelerinin yoğun katılımın olduğu programın sonunda Türkav Genel Başkanı Ebubekir KORKMAZ tarafından günün anısına Prof. Dr. Hasan ONAT’a  plaket takdim etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.