Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Türkiye'nin operasyonu konuşulurken ABD'den Menbiç hamlesi

Reklam Alanı
Türkiye'nin operasyonu konuşulurken ABD'den Menbiç hamlesi
17 okunma
31 Mart 2018 - 11:26

IŞİD’le mücadele koalisyonu çerçevesinde ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’te özel operasyonlar birliğini bu hafta genişletti..

IŞİD’le mücadele koalisyonu çerçevesinde ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’te özel operasyonlar birliğini bu hafta genişletti.
Ordu sözcüsü ve koalisyonun halkla ilişkiler direktörü Albay Thomas F. Veale, Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği açıklamada, yeni konuşlanmanın bölgedeki koalisyon askerlerinin güvenliğinin sağlanması için bir koruma önlemi olduğunu söyledi. Veale, “Koalisyon güçleri, Menbiç Askeri Konseyi ile resmi ilişkileri üzerinden, operasyonlar için ortak bir işbirliği mekanizması oluşturuyor” dedi.
Menbiç, ABD ile NATO müttefiki Türkiye arasındaki anlaşmazlıkların son halkası. Nedeni, Ankara’nın PKK’nın parçası olarak gördüğü YPG’li Kürt güçlere Washington’un verdiği destek. PKK, hem Amerika’nın hem de Avrupa Birliği’nin terör listesinde. Ancak Washington PKK ile bağlantısını reddettiği YPG’yi IŞİD’le mücadelede kilit müttefik olarak görüyor.
Amerika’nın Sesi’nden Rikar Hüseyin ve Zana Omer’in haberine göre hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun bildirisinde YPG’nin bölgeden hemen çekilmemesi halinde Ankara’nın harekete geçeceği uyarısı yer aldı.
Bildiride, “Münbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat insiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir” dendi.
Türk ordusu ve muhalif güçler, 20 Ocak’ta başlattıkları Zeytin Dalı Harekatı ile Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’i YPG’den aldı.
oda tv

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.