Miray Haber

Reklam Alanı

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN TELEFON HAKKI ARTTIRILDI

Reklam Alanı
TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN TELEFON HAKKI ARTTIRILDI
46 views
25 Mart 2020 - 15:05
Reklam Alanı

Adalet Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında ceza infaz kurumlarında görüşleri iki hafta ertelenmesinin ardından tutuklu ve hükümlülere kapalı ve açık görüş yerine ek telefon hakkı verdi. Düzenlemeyle tutuklu ve hükümlüler, aile bireyleriyle haftada iki kez telefonla görüşebilecek.

Adalet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında tedbirleri arttırırken, ceza infaz kurumlarında açık ve kapalı görüşlerin koronavirüs nedeniyle iki hafta ertelenmesinin ardından tutuklu ve hükümlülerin dışarıyla olan ilişkilerinin devamının sağlanması amacıyla yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla yapacakları telefon görüşmeleri haftada ikiye çıkarıldı. Ayrıca tutuklu ve hükümlülerin ertelenen açık ve kapalı görüş hakları herhangi bir kayba uğramadan ilerleyen süreçlerde kullandırılacak.

Öte yandan ceza infaz kurumlarında açık ve kapalı görüşlerin koronavirüs tedbirleri kapsamında iki hafta ertelenmesinden sonra yaklaşık 40 bin hükümlü ve tutuklu yakınlarıyla telefonla görüştü.

Bilindi gibi Adalet Bakanlığı geçen yıl yayımladığı genelge ile de tutuklu ve hükümlülerin, aile bireyleriyle olan telefonla konuşma iznini, öğrenim gören çocuklarıyla görüşebilmeleri için hafta sonları da yapmalarına imkân vermişti. Söz konusu düzenleme çocukların üstün yararı göz önüne alınarak yapılmıştı.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.