Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Vali Yerlikaya, İÜ-C Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Temel Atma Törenine Katıldı

Reklam Alanı
Vali Yerlikaya, İÜ-C Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Temel Atma Törenine Katıldı
61 okunma
04 Temmuz 2020 - 21:22

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 26 Eylül 2019 tarihinde yaşanan depremde hasar gören ve yeniden yapılmak üzere yıkılan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜ-C) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin temel atma törenine katıldı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi’nde gerçekleşen törene Vali Yerlikaya, Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Kaşıkçı ile üniversite yönetimi ve personeli katıldı.

Temel Atma Töreni’nde bir konuşma gerçekleştiren Vali Yerlikaya, “Cerrahpaşa Veteriner Fakültemizin Hayvan Hastanesi’nin hayırlara vesile olacağına yürekten inanıyorum. Türkiye’nin en kadim Veteriner Fakültesi burası. Bu hastane İstanbul’umuzda ve ülkemizdeki bilinen en eski, en kadim hastane. Deprem vesilesiyle; daha çağdaş daha modern hale getirmeyle beraber, geçmişten geleceğe en güzel köprü olarak dönüştürülmesiyle ilgili güzel bir hizmet. Vesile olan kıymetli Nuri hocamıza, Dekanımıza ve emeği geçen bütün dostlarımıza bu şehrin Valisi olarak teşekkür ediyorum. En kısa zamanda da hizmete girmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında hayvanlara karşı duyarlı olmanın altını çizen Vali Yerlikaya, Hayvan Hastanesi’nin ve nice hayırlı çalışmanın daim olması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

“Hastanemiz, İstanbul’un ve Türkiye’nin İhtiyacı Olan Hayvan Sağlığı Hizmetini Karşılayacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen depremde hasar gören üniversite binalarını hızlıca projelendirdiğini belirten İÜ-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, konuşmasında “Biz de bu projeler hayata geçene kadar hızlı bir şekilde Veteriner Fakültesi Hastanemizi aktive etmek için çelik konstrüksiyonla yapılacak hızlı bir inşaatla bu projeyi hayata geçirmeye başladık. Veteriner Fakültesi Hastanemiz İstanbul’daki devlet veteriner hastanesi olarak tek hastanedir. O açıdan yılda 50 bin hayvanın tedavi edildiği Türkiye’de de en yüksek kapasiteye sahiptir. Yaşadığımız deprem sonrasında biz hastanemizde çok küçük bir alanda hızlı bir şekilde konteynerlarda hizmet vermeyi başlatmıştık. Ancak bu, ihtiyacı tabii ki karşılayan noktada değil. İçinde bulunduğumuz ve şu anda temelini attığımız bu bina hızlı bir şekilde tamamlanarak İstanbul’un ve Türkiye’nin ihtiyacı olan hayvan sağlığı hizmetini karşılayacaktır. Bu hastanemiz, modern bir hayvan sağlık kuruluşudur; ülkemiz için, İstanbul için çok büyük önem taşımaktadır.” sözlerine yer verdi.

“Hastanemizin Yurdumuza Hayırlı ve Uğurlu Olmasını Diliyorum”

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Kaşıkçı, törende yaptığı konuşmada fakültenin önemine değinerek “İstanbul’da 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem, fakültemiz ve hayvan hastanemiz binalarında ciddi hasar oluşturmuştur. Şu an için eski hayvan hastanesi binaları yıkılmak üzere boşaltılmış ve hastane hizmetleri sınırlı imkanlarla prefabrik konteynerlarda sürdürülmektedir. Az sonra temelini atacağımız ve kısa süre sonra yılda yaklaşık 100 bin hayvana sağlık hizmeti sunacak olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Eğitim Öğretim Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi, klinik dallarda çalışan 24 profesör, 14 doçent, 17 doktor olmak üzere toplam 55 akademisyen ve 20 teknik idari personel ile işlerini sürdürmektedir. Üniversitemize layık, yurdumuzun en büyük hayvan hastanesi olarak çalışmalarını başarıyla yürütecek ve hayvanlara sağlık hizmetini sunacak hayvan hastanemizin yurdumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yerlikaya ve beraberindekilerin butona basmasıyla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi temeline ilk harç döküldü.

Türkiye’nin İlk Devlet Hayvan Hastanesi

Türkiye’nin ilk Hayvan Devlet Hastanesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, yeni binasının tamamlanmasının ardından yılda 100 bin hayvana hizmet verecek.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi bünyesinde hizmet veren eğitim öğretim araştırma ve uygulama hayvan hastanesi, dünyadaki birçok örneğinden daha büyük ve gelişmiş imkânlara sahip. Hastane bünyesinde iç hastalıkları anabilim dalı, cerrahi anabilim dalı, doğum ve jinekoloji anabilim dalı, döllenme ve suni tohumlama anabilim dalı, yabani hayvan hastalıkları ve ekoloji anabilim dalı gibi birimler yer alıyor.

Yurtdışından gelen öğrencilere staj imkânı sağlayan hastanede kedi, köpek, kuş, at, büyük-küçükbaş çiftlik hayvanları, sokak hayvanları, polis köpekleri, silahlı kuvvetlere ait at ve köpeklere 7/24 hizmet sunuluyor.

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.