Miray Haber Ajansı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yavru Köpeklerde Beslenmenin Önemi

Reklam Alanı
Yavru Köpeklerde Beslenmenin Önemi
42 okunma
16 Eylül 2020 - 17:36

İlk Günden Sağlık

Yavru köpeklerde büyüme ve gelişme dönemi, önemli fiziksel ve davranışsal değişimlerin gerçekleştiği bir evredir. Onların gelişme dönemlerindeki spesifik ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanmış bir beslenme, hassas olan yavru köpeklerin, güçlü birer yetişkin köpek haline gelmelerine yardımcı olur.

Yavruluk dönemi – İnanılmaz bir değişim

Yavru köpeğiniz, yaşamın ilk aylarında inanılmaz bir değişim geçirir. Royal Canin mamaları, hayati önem taşıyan bu dönemde köpeğinizin eşsiz ihtiyaçlarına özel bir beslenme sunar

1.Duyular

Yavru köpeğin gözleri, ikinci haftanın sonuna kadar kapalı kalır. İşitme duyusu sekiz haftalık olana kadar tamamen gelişmez. Olgun bir köpek, insan kulağından iki buçuk kat daha yüksek frekansları duyabilir.

Yavru köpeklere özel beslenme

ROYAL CANIN® Puppy mamaları, yavru köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini desteklemek için doğru vitamin ve mineraller ile formüle edilmiştir.

Yavru köpek rehberi

Köpeğin yavruluk dönemi, evcil hayvan sahipleri için son derece heyecan vericidir. Aynı zamanda büyük zorlukların da yer aldığı bu dönem, siz ve evcil hayvanınız için önemli bir öğrenme aşamasıdır. Sonraki sayfalarda verilen bilgi ve tavsiyeler, Royal Canin veteriner hekimlerinden ve dünya çapındaki beslenme uzmanı paydaşlarımızdan alınmış olup yavru köpeğiniz ile birlikte sağlıklı bir hayata başlangıç yapabilmenize yardımcı olmayı amaçlar.

Yavru Köpek Rehberi

Yavru köpek için hazırlık

Yavru köpeğinizi eve ilk kez getirdiğinizde bu ikiniz için de çok büyük bir değişim olur. Büyük günün öncesinde birkaç basit hazırlık yaparak süreci daha kolay hale getirebilirsiniz.

  • Yavru köpeğiniz için tüm temel ihtiyaçları temin ettiğinizden emin olun.
  • Evinizi ve bahçenizi yavru köpeğiniz için hazırlayın.
  • Yakın çevrenizde bir veteriner kliniği bulun.
  • Yavru köpeğiniz için tam ve dengeli bir beslenme sağlayacak mamayı seçin.
  • Evdeki herkesin hazır olduğundan emin olun.

Hazırlanma

Yavru köpeğinizin yeni evine gelişi

Yavru köpeğiniz ile ilk karşılaşmanız heyecan vericidir ancak bazı zorluklar göz önünde bulundurulmalıdır. Tanışma ve eve geliş aşamasının olumlu bir deneyim olmasını sağlamak adına doğru bilgiler edinmiş olmak önemlidir.

Yavru köpeğinizi sahiplenme

Yeni evindeki ilk günleri

Yavru köpeğinizin yeni evinde geçireceği ilk birkaç gün ve hafta, yavru köpeğinizle güçlü bir ilişki kurmanın anahtarıdır. Yavru köpeğinizin alışma dönemini kolaylıkla atlatabilmesi için onu diğer aile bireyleri ile sakin bir şekilde tanıştırmanın yanında günlük rutininizi belirlemiş olmanız önemlidir.

İlk günler ve haftalar

Yavru köpeğinizin beslenmesi

Yavru köpeklerde beslenme, fiziksel ve bilişsel gelişimde kilit rol oynar. Beslenmelerinde, doğru besin ögelerinin doğru oranlarda bulunması, bu gelişime yardımcı olur ve sağlıklı bir yaşamın temellerini atar.

Yavru köpeğinizi besleme

Yavru köpeklerde büyüme dönemleri

Yavru köpeğinizin büyüme evrelerini anlamanız, köpeğinizin karşılaştığı zorlukları fark etmenize ve onunla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Mamasında doğru besin ögelerinin, doğru oranlarda bulunması yetişkinliğe ulaşırken sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlanmasının anahtarıdır.

Doğum – 21 gün

Yenidoğan

Büyümenin bu ilk aşamasında, yavru köpeğin yaşamının büyük bölümü beslenmek ve uyumakla geçer. Yavru köpeklerin gözleri ve kulakları yavaş yavaş işlevsel hale gelir. İlk başta zayıf olan her iki duyu da üçüncü haftaya doğru gelişir.

3 – 8 hafta

Sütten Kesilme

Bu aşamada yavru köpekler kardeşleriyle oyun oynamaya başlar. Bu sürenin sonuna doğru, yavru köpekler kendi aralarında sesli iletişim kurma ve kuyruk sallama gibi beden diliyle birbirleriyle iletişim kurmaya başlayabilirler.

8+ hafta

Yavruluk Dönemi

Yavru köpeğinizin özgüven sahibi ve iyi huylu bir yetişkin olabilmesi için bu dönemde sosyalleştirilmesi ve iyi bir eğitim alması çok önemlidir. Yavru köpekler için özel olarak formüle edilen bir beslenme, yetişkinliğe kadar sağlıklı bir büyüme ve gelişme dönemi geçirilmesini sağlar.

Yavru köpeğin sosyalleştirilmesi

Sosyalleştirme, yavru köpeğinizin büyüdüğünde dengeli ve özgüvenli bir köpek olması için en önemli adımlardan biridir. Evcil hayvanınıza yavaş yavaş yeni deneyimler yaşatmaya, onu yeni insanlarla ve hayvanlarla tanıştırmaya başlamak için asla çok erken değildir.

Yavru köpeğinizi sosyalleştirme

Yavru köpek eğitimi ve oyun

Öğrenme ve oyun, yavru köpeğin gelişimi için hayati öneme sahiptir çünkü onların, hayatın kurallarını anlamalarını sağlar. Eğitim mümkün olduğunca erken bir yaşta, yavru köpeğiniz doğal olarak mükemmel bir öğrenme kapasitesine sahipken başlamalıdır.

Yavru köpeğinizi eğitme

Yavru köpek bakımının temelleri

Yavru köpeğinizi erken yaşlardan itibaren insan dokunuşuna alıştırmak, bakımının hayatı boyunca daha kolay yapılmasını sağlayacaktır. Her köpek ırkının benzersiz bakım ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçların anlaşılması, köpeğinizin sağlıklı tüy ve deri yapısının korunması için önemlidir.

Yavru köpeğinizin bakımı

Yavru köpek sağlığını anlama

Köpeğinizin rutinlerini ve davranışlarını anlamanız önemlidir. Böylece yolunda gitmeyen bir şey olduğunda belirtileri hızla fark edebilirsiniz. Ayrıca, sağlığının korunması için aşılama programı gibi temel uygulamaların öneminin anlaşılması da çok önemlidir.

Yavru köpek sağlığı

Reklam Alanı
KÖŞE YAZARLARI